Technologia produkcji felg aluminiowych

Czy zastanawialiście się kiedyś jak to się dzieje, że ze stopu metalu w postaci masy o nieokreślonym kształcie powstaje rzecz, która w tak elegancki, a nie rzadko wręcz ekstrawagancki sposób upiększa nasze auto, dodając mu blasku i oryginalnego charakteru? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

NASZA FIRMA NIE ZAJMUJE SIĘ PRODUKCJĄ FELG. PROSZĘ TRAKTOWAĆ PONIŻSZY ARTYKUŁ JEDYNIE INFORMACYJNIE.

Kucie

 

Są cztery główne technologie produkcji felg aluminiowych. Jako pierwszą omówimy metodę kucia. Polega ona na tym, że aluminium podgrzane do odpowiedniej, wysokiej temperatury (jednak nie zbyt wysokiej, bowiem nie można dopuścić by stop przeszedł w stan ciekły) poddawane jest ogromnym naciskom. Podczas produkcji materiał wytłaczany jest prasami pod naciskiem do 30.000 ton. Następnie z kawałka sprasowanego aluminium wykuwana jest felga. Bez wątpienia główną zaletą stosowania tej metody do produkcji felg aluminiowych jest ich wytrzymałość, którą zapewnia duża gęstość materiału, osiągnięta dzięki spłaszczaniu aluminium podczas kolejnych etapów produkcji.

 

Przykład felg uzyskiwanych metodą kucia:

 

Trzy-częściowa kuta felga "Nemesis"

 

        felgi kute AEZ Nemesis        wygłąd elementów felgi Nemesis

 

Wewnętrzna, zewnętrzna i środkowa część tej felgi zrobiona jest z kutego aluminium. Powierzchnia jest galwanizowana.

 

Ekskluzywna kuta felga Forge A

 

felga kuta Forge A Forge A jest felgą kutą o eleganckim i luksusowym design, wyprodukowaną w technologii Lite tec®. Obrotowe rolki z ogromnym naciskiem, z przygotowanego półfabrykatu, formują obręcz o nadzwyczajnym zagęszczeniu materiału. O nośności przyszłych obręczy decydują wzajemnie oddziałujące trzy czynniki: siła nacisku, szybkość rolek dociskowych i wysoka temperatura materiału. Komputery nieustannie kontrolują temperaturę i naciski na centralną cześć felgi. Każda felga jest wynikiem lat doświadczeń: rolowanie na gorąco to sztuka i tylko nieliczni ją opanowali.

 

Etapy powstawania felg kutych

 

      etapy powstawania felg kutych

 

1. Projektowanie nowego modelu

 

By mógł powstać nowy model potrzebny jest pomysł na wygląd felgi. W tzw. "podręczniku felgi" zawarty jest cały projekt przyszłej felgi wraz z jej techniczną konstrukcją (jedno, czy wieloczęściowa). Następnie specjalny program komputerowy umożliwia trójwymiarową wizualizację w celu umożliwienia dokładnego obejrzenia felgi. Jest to także począkowa faza nanoszenia wszelkich poprawek i udoskonaleń do projektu.

 

2. Techniczny test naprężeń własnych

 

widok naprężeń w feldze

Felga jest formowana pod ogromnym naciskiem przy pomocy specjalnych maszyn. Następnie przeprowadza się analizę zmian w kształtowanej obręczy, które są zobrazowane za pomocą kolorów w programie komputerowym. Obszar posiadający najwięcej naprężeń posiada czerwoną barwę, natomiast obszar bez żadnych naprężeń jest zielony.

 

3. Formowanie ramion felgi

 

Jak felga przejdzie test naprężeń, poddaje się naciskom jej ramiona. Służy to wykryciu kolejnych krytycznych obszarów i to w 100-krotnym powiększeniu. Obszary te koryguje się zmieniając w odpowiedni sposób kształt ramion.

 

4. Test końcowy

 

test koncowy produkcji felgi

Po naniesieniu wszelkich zmian koło przechodzi ponowną analizę. Czynności te powtażane są do momentu pozbycia się wszelkich naprężeń odzwierciedlanych czerwonym kolorem na monitorze komputera. Podczas przeprowadzanych testów obręcz jest poddawana dużo większym obciążeniom niż ma to miejsce podczas normalnego użytkowania.

 

Taka szczegółowa analiza i wprowadzanie korekty nawet w zakresie najmniejszych niedoskonałości daje kierowcom pewność niezawodności wyrobu, a producentowi pewność utrzymywania najwyższej jakości produkcji.

 

5. Lakierowanie i wykończenie

 

Ostatnim etapem jest malowanie polegające na nałożeniu czterech warstw. W pierwszej kolejności przeprowadza się tzw. chromianowanie, które odpowiada za zabezpieczenie felgi przed korozją. Kolejno nakłada się warstwę podkładową, lakier metaliczny (srebrny) i na końcu warstwę ochronną.

 

Felgi skręcane

 

Felgi aluminiowe nie powstają tylko w formie jednolitej bryły. Każdy renomowany producent felg aluminiowych posiada w swojej ofercie również felgi skręcane. Felgi takie składają się z dwóch lub trzech części. Geneza powstania felg skręcanych sięga wyścigów samochodowych. To właśnie tam zrodziło się zapotrzebowanie na felgi składające się osobno z obręczy a osobno z ramion. Proces produkcji ramion obejmuje ich wykuwanie lub wylewanie, ramiona z obręczami są skręcane ręcznie za pomocą śrub tytanowych.

 

Minimalna możliwa do wyprodukowania felg w technologii skręcanej wynosi 17″. Czasami próbuje się stylizować felgi wykonane z jednego odlewu na felgi, wieloczęściowe.

 

Metoda niskociśnieniowa

 

Inną metodą produkcji felg aluminiowych jest odlew niskociśnieniowy. Jest to zdecydowanie najczęściej stosowany sposób produkcji w przypadku obręczy ze stopów aluminium. Stosują go wszyscy renomowani producenci, gdyż gwarantuje uzyskiwanie wyrobów dobrej jakości przy stosunkowo niskich kosztach produkcji. Umożliwia także otrzymywanie felg o różnych, bardzo wymyślnych kształtach.

 

Metoda grawitacyjna

 

Odlew grawitacyjny jest to jak dotąd najprostsza i najtańsza metoda produkcji felg aluminiowych, który jednak nie może poszczycić się niestety najlepszymi rezultatami w kwestii uzyskiwanej jakości odlewów. Polega to na wypełnianiu formy stopem aluminium wyłącznie przy wykorzystaniu siły grawitacji. Efektem takiego działania jest produkt, który nawet jeśli z zewnątrz ma odpowiedni wygląd, to zdecydowanie częściej, niż ma to miejsce przy innych metodach odlewu, posiada niedoskonałości w swej strukturze wewnętrznej. Plusem tej metody jest brak konieczności stosowania specjalistycznych urządzeń. Z drugiej strony znów odznacza się dużą materiałochłonnością.

 

Niskociśnieniowa rządzi

 

Podsumowując, można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że zdecydowana większość dostępnych na rynku obręczy aluminiowych wykonana została metodą niskociśnieniową. W wyjątkowych przypadkach felg bardzo drogich (ceny mogą sięgać nawet 6 tys. zł za sztukę!) i dużych rozmiarowo w naszym aucie zamontowane mogą być obręcze wykonane metodą rolowania. Na szczęście powyższy wniosek nie jest złą informacją, bowiem - jak już zaznaczyliśmy wcześniej - wykorzystanie metody niskociśnieniowej gwarantuje wysoką jakość obręczy, przy jej stosunkowo niskiej cenie.

 

Testy TUEV

Każdą wytworzoną felgę przed wypuszczeniem na rynek powinno poddać się specjalistycznym testom TUEV, zapewniającym bezpieczeństwo użytkowania takiej obręczy przez długie lata. Do najważniejszych testów TUEV należą:

• Test wytrzymałościowy
• Test uderzeniowy
• Test rolowania
• Test jezdny

 

Test wytrzymałościowy

Test wytrzymałościowy symuluje siły boczne, które działają na felgę, kiedy jedzie ona po okręgu, zakręca.

 

Test rolowania

W tym teście felga poddawana jest naprężeniom powstającym podczas jady prosto jak również po okręgu.

 

Test uderzeniowy

Symuluje zderzenie z krawężnikiem. Specjalny młotek uderza raz w rant felgi i raz w jej ramię.

 

Test jezdny

Ten test przeprowadzany jest do każdego samochodu na rynku. Jego wyniki określają Offset, oponę oraz niezbędne modyfikacje.