Ranking producentów felg aluminiowych

Poznaj nasze zestawienie dziesięciu najlepszych marek felg aluminiowych dostępnych w ofercie naszego sklepu. Szukając nowych kół bez wątpienia chcesz kupić felgi, które nie tylko zmienią wygląd Twojego auta ale będą również wyróżniały się pod względem wysokiej jakości. Ten ranking bez wątpienia będzie bardzo przydatny w podjęciu tej decyzji.

 

Stworzenie rankingu marek felg aluminiowych w sposób obiektywny jest niezwykle trudne. Główny problem jest związany z tym, jak porównać jakość produktów każdego producenta. Nie da się tego zrobić za pomocą zmysłów jak dotyk, smak, zapach, wzrok... Wzrokowo możemy ocenić, który wzór danego producenta bardziej się nam podoba, ale wygląd alufelgi nie zawsze idzie w parze z jej jakością.

 

Do stworzenia naszego rankingu przyjęliśmy kilka kryteriów, które powinny pomóc w jak najlepszym opracowaniu tego rankingu.

 

Po pierwsze, wykorzystaliśmy naszą wiedzę o procesach produkcyjnych wykorzystywanych u danego producenta. Od razu należy zaznaczyć że ta wiedza jest trochę ograniczona. Każdy producent chroni swoje Know How i dla przykładu są to bardzo wrażliwe dane, które niejednokrotnie stanowią przewagę konkurencyjną danego producenta.

 

Po drugie wzięliśmy pod uwagę ogólną opinię klientów, ich zaufanie do danej marki felg. Jest to kryterium w głównej mierze subiektywna, często zbudowana przez zabiegi marketingowe danej marki, ale bez wątpienia taka opinia wiąże się również z tym, jakie doświadczenia wynieśli kierowcy z dotychczasowego użytkowania danych felg.

 

Po trzecie bierzemy pod uwagę nasze dotychczasowe doświadczenia w sprzedaży felg każdego z tych producentów. W tym kryterium zawierają się ewentualne przypadki reklamacji felg i proces ich rozpatrywania, choć trzeba przyznać, że uzasadnione reklamacje zdarzają się niezwykle rzadko.

 

Czwartym kryterium była historia marki i wielkość produkcji. Jeśli firma istnieje bardzo długo i radzi sobie bardzo dobrze na rynku rozwijając się dynamicznie, może to oznaczać, że posiada odpowiednie doświadczenie, fabryki wyposażone w nowoczesne technologie i zaufanie rynku do ich felg łącznie z producentami samochodów, którzy są niejednokrotnie wymagającym i kluczowym klientem takiej marki.

 

Najlepszym sposobem na opracowanie takiego rankingu byłoby zamontowanie po komplecie felg każdego producenta, poeksploatowanie ich intensywnie na torze wyścigowym, a potem oddanie do profesjonalnego laboratorium w celu zbadania stopnia zużycia, trwałości powłoki lakierniczej i powstania ewentualnych odkształceń czy mikropęknięć materiału. Stworzenie rankingu producentów felg w ten sposób byłoby najbardziej miarodajne. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, ze przeprowadzenie takiego testu wiązałoby się z ogromnymi kosztami. Ten pomysł jak na razie musimy zarzucić.

 

Nasz TOP10 producentów felg aluminiowych.

 

1. O-Z / MSW / Sparco

 

Pierwsze miejsce nie mogło przypaść innemu producentowi jak ten włoski koncern. Marka O-Z jest kojarzona nie tylko przez kierowców. O-Z do produkcji felg wykorzystuje nowoczesne technologie jak chociażby HLT czy kucie. Przebogate doświadczenie wyniesione z opracowywania kół dla bolidów Formuły 1 przekłada się na produkcję bardzo ciekawych felg w każdej z oferowanych marek. Bardzo dobrym posunięciem było też zacieśnienie współpracy z marką Sparco, również posiadającą ugruntowaną pozycję w świecie motorsportu.

Przykładowe modele felg

felgi aluminiowe alutec grip

O-Z Formula HLT

felgi aluminiowe oz x5b

O-Z X5B black

felgi aluminiowe msw 19

Sparco Podio

felgi aluminiowe msw 73

MSW 73

 

2. Borbet

 

Markę Borbet bez wątpienia znak prawie każdy. Imponująca jest nie tylko wielkość produkcji na tak zwany rynek wtórny, ale również zakres współpracy w z wieloma czołowymi producentami samochodów. Jako ciekawostkę podamy także, że Borbet produkuje również felgi pod swoim logo, ale na zlecenie innych graczy na rynku felg aluminiowych, którzy wtedy są wyłącznym sprzedawcą tych modeli.

 

Przykładowe modele felg

felgi aluminiowe borbet s grafit polerowane

Borbet S gp

felgi aluminiowe cw1

CW1

felgi aluminiowe borbet tl black

Borbet TL Black

felgi aluminiowe borbet dy

Borbet DY

3. Alutec / Anzio / ATS / Rial

 

Te cztery marki znalazły się razem na trzecim miejscu, ale nie dlatego że zajmują dla nas ex aequo to samo miejsce, ale ze względu na to, że wszystkie te marki są produkowane przez jeden i ten sam koncern Superior Industries i według nas różni je tylko lokalizacja fabryk, a pod względem jakości stoją na tym samym poziomie.

 

Przykładowe modele felg

felgi aluminiowe alutec ikenu

Alutec Ikenu gp

felgi aluminiowe ats streetrallye

ATS Streetrallye grafit

felgi aluminiowe anzio split czarny mat

Anzio split czarny mat

felgi aluminiowe rial lucca

Rial Lucca

4. Autec

 

Marka, która nie jest jeszcze bardzo popularna na naszym rynku, ale jakości produkowanych przez nich felg nie można nic zarzucić. Imponująca jest też wielkość produkcji i różnorodność wzorów. Jest to stosunkowo młoda firma, ale rozwija się bardzo dynamicznie.

 

Przykładowe modele felg

felgi aluminiowe autec delano czarne polerowane

Autec Delano bp

felgi aluminiowe kitano srebrne

Autec Kitano

felgi aluminiowe uteca

Autec Uteca

felgi aluminiowe wizard grafit

Autec wizard

5. Ronal

 

Ronal posiada fabryki zlokalizowane w wielu krajach. Wielkość produkcji też jest imponująca. Projektanci pracujący dla tego koncernu opracowują także coraz ciekawsze wzory. Ronal eksperymentuje także z różnymi nowinkami technologicznymi związanymi z produkcją felg. Ronal produkuje też felgi sprzedawane z logo Speedline. Jest to linia kół, które powstają zawsze z wykorzystaniem technologii FlowForming.

 

Przykładowe modele felg

felgi aluminiowe r53 srebrne

Ronal R53

felgi aluminiowe ronal r62

Ronal R62 mbp

felgi aluminiowe r59 czarne z czerwonym rantem

Ronal R59 mbr

felgi aluminiowe r56 czarny mat polerowane

Ronal R56 mbp

6. Dezent

 

Dezent jest częścią grupy Alcar, która ma ugruntowaną pozycję w Polsce. Największy rozkwit w naszym kraju przypadł raczej kolo 10 lat temu. Obecnie ze względu na szeroką dostępność felg innych niemieckich marek, sprzedaż felg Dezenta trochę osłabła, ale nadal ich oferta jest godna uwagi i posiada wiele mocnych akcentów.

 

Przykładowe modele felg

felgi aluminiowe dezent tc czarne polerowane

Dezent TC dark

felgi aluminiowe td grafitowe

Dezent TD grafit

felgi aluminiowe tx srebrne

Dezent TX

felgi aluminiowe tz srebrne

Dezent TZ

7. Brock / RC Design

 

Na uznanie zasługuje w tym przypadku wielkość produkcji i szeroka oferta modeli. Fabryki Brocka wypuszczają na rynek dużo rozmiarów posiadających standardowo nie tylko certyfikaty TUV, ale również ECE, które potwierdzają, że wszystkie parametry danej felgi są tożsame z felgami z fabrycznego wyposażenia aut do których są dedykowane.

 

Przykładowe modele felg

felgi aluminiowe b33 czarne polerowane

Brock B33 bp

felgi aluminiowe b24 czarne polerowane

Brock RC24 sgvp

felgi aluminiowe rc17 srebrny chrom

RC17 css

felgi aluminiowe rc32 grafitowe plerowane

RC32 gp

8. ProLine

 

Młoda, ale dynamicznie rozwijająca się marka. ProLine oferuje felgi zarówno dla statystycznego Kowalskiego, jak i dla dużo bardziej wymagających klientów. Tej marce nie jest też obca technologia FlowForming.

 

Przykładowe modele felg

felgi aluminiowe bx100 grafit

ProLine BX100

felgi aluminiowe cx300 czarne

ProLine CX300 black

felgi aluminiowe pxr

ProLine PXR

felgi aluminiowe vx100 srebrne

ProLine VX100

9. Keskin / MAM

 

Keskin Tuning to w niektórych kręgach marka wręcz kultowa. Zawdzięcza to między innymi wypuszczeniu na rynek w altach 80-90-tych kilku słynnych do tej pory wzorów. Bez wątpienia ten producent ma potencjał, ale ustępuje obecnie pod względem wolumenu sprzedaży innym czołowym producentom felg.

 

Przykładowe modele felg

felgi aluminiowe kt17 czarny mat

Keskin KT17 black

felgi aluminiowe kt20 czarne polerowane

Keskin KT20 bp

felgi aluminiowe gt1 srebrne

MAM GT1

felgi aluminiowe rs3 grafitowe plerowane

MAM RS3

10. OXXO

 

OXXO to najmłodsza marka w tym zestawieniu, choć ludzie z nią związani maja już za sobą produkcję felg Com4Wheels. OXXO zamyka tą listę, gdyż zawiera bardzo ciekawą ofertę, ale musi jeszcze udowodnić swoje aspiracje do grona czołowych producentów.

 

Przykładowe modele felg

felgi aluminiowe oberon srebrne

OXXO Oberon

felgi aluminiowe decimus czarne polerowane

OXXO Decimus bp

felgi aluminiowe vapor

OXXO Vapor

felgi aluminiowe vidorra czarne polerowane

OXXO Vidorra bp

Kto nie trafił do TOP10 i dlaczego?

 

Chcieliśmy przygotować ten ranking jak najbardziej obiektywnie i oddając w jak najdokładniejszym zakresie sytuację na europejskim rynku producentów felg. W trakcie jego układania mieliśmy również przemyślenia o markach, których nie chcemy umieszczać w TOP10 i dla dopełnienia tego zestawienia postanowiliśmy podzielić się z Wami przyczynami, dlaczego nie zasłużyły na znalezienie się na powyższej liście.

 

CMS

Niemiecki producent, który kusi kierowców bardzo ładnymi felgami o jakości nie budzącej zastrzeżeń. Niestety w tym przypadku cieniem na opinii rzuca się dział logistyczny. Zdarzają się przypadki, że w przesyłce przychodzą felgi, które posiadają zły rozstaw śrub czy wersję kolorystyczną niż były zamówione. Wiąże się to z koniecznością wymiany felg na prawidłowe, przez co czas dostawy felg do klienta się wydłuża.

 

MAK

MAK produkuje ogromną ilość felg zarówno na rynek wtórny jak i na pierwsze wyposażenie. Niestety ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Wątpliwości budzi też niezwykle krótki czas gwarancji ze strony producenta, który wynosi 1 rok od daty zakupu, a w przypadku wersji polerowanych ten okres został skrócony do jedynie pół roku.

 

BBS

Wielu z Was może być zdziwionych, że w naszym TOP10 nie znalazła się ta marka. Już wyjaśniamy. BBS bez wątpienia stoją na wysokiej pozycji pod względem jakości i zaawansowania technologicznego, ale w tym przypadku zadecydowało to że występują częste problemy z dostępnością tych felg, ceny tych felg są w głównej mierze poza zasięgiem większości kierowców. Nie bez znaczenia jest też dotychczasowa historia marki związana chociażby z faktem, że BBS już klika razy zaliczyło postawienie w stan bankructwa związany ze zmianą właścicieli tej marki.

 

Enkei

Oferta wzorów i rozmiarów felg Enkei w naszym kraju jest mocno ograniczona. Ta marka jak do tej pory też nie posiada w ofercie obszernego katalogu felg. Jakość tych obręczy stoi na wysokim poziomie. Może także pod względem wielkości produkcji w niedalekiej przyszłości zacznie gonić innych młodych graczy jak GMP czy Wheelworld.