Felgi dedykowane do klasycznych aut

Jeśli ktoś posiada zadbany, klasyczny samochód potrzebuje również adekwatnych felg, które będą oddawały ducha tamtych czasów. Zapraszam na przegląd modeli felg aluminiowych wyprodukowanych z myślą o klasyce motoryzacji.

Najczęściej do starego, dobrze utrzymanego pojazdu, wizualnie pasują oryginalne felgi producenta auta. Nie zawsze takie obręcze są już dostępne nawet na rynku wtórnym, a jeśli na naszym samochodzie zachowały się koła założone fabrycznie, często nie są już w najlepszym stanie, a ich odrestaurowanie może okazać się zbyt kosztowne, lub mogą być nawet nie do odratowania. Z pomocą przychodzą w tedy firmy produkujące zamienniki oryginalnych modeli lub produkujące zupełnie nowe wzory ale o klasycznym zacięciu. Wielu sympatyków klasycznej motoryzacji jest zdania że najodpowiedniejsze są felgi stalowe bez żadnych udziwnień. Ewentualnie posiadające fabryczny kapselek lub kołpak. Jeśli jednak Ty czytelniku nie masz nic przeciwko obręczom aluminiowym zapewne zainteresują Cię poniższe modele felg.

 

Fuchs

 

Porsche Fuchs

 

           klasyczne felgi aluminiowe dla porsche

 


Jeśli felga ma mieć klasyczny wzór to bez wątpienia jest taką właśnie ta propozycja. Historia tego modelu sięga początku lat 60'tych. Wtedy to Porsche 911 potrzebowało dla siebie specjalnych obręczy. Wymagania jakie musiały spełniać to być wykonane z aluminium, a do tego lekkie, wytrzymałe i prezentujące się elegancko na pojeździe. Za projekt ten wziął się Otto Fuchs, który wykonał projekt felgi, którą w oryginalnej postaci, lub co bardziej prawdopodobne w rekonstrukcji widział każdy z nas. "Wiatraki" Fuchsa przez blisko 20 lat stanowiły standard lub opcjonalny wybór w Porsche 911. Dziś z takimi felgami można się zetknąć na Garbusach i VW T1.  

Schmidt

 

Schmidt TH Line

 

           jeśli felgi klasyczne to schmidt


Felgi Schmidt TH Line to model bardziej kultowy niż klasyczny, ale bez wątpienia godny uwagi. Firma Volker Schmidt Gmbh, która stoi za powstaniem tej obręczy powstała w 1985 roku, a pierwsze felgi aluminiowe schodziły z jej taśm produkcyjnych w tym samym czasie, co pierwsza i druga generacja Golfa.

ATS


ATS swoje korzenie ma jeszcze w 1969 roku. Pierwszym odbiorcą obręczy od ATS było Porsche, a z czasem również VW i Mercedes. Po drodze firma miała klika przemian wraz z przejęciem przez innego producenta obręczy aluminiowych. Z pośród całej gamy wzorów, jeden szczególnie zasługuje na miano klasycznego, co postanowiono podkreślić nadając mu nazwę "Classic".

ATS Classic

 

           felgi aluminiowe ats classic


Te felgi mogą być dobrze znane fanom starszych modeli pojazdów. ATS Classic były produkowane przeważnie w małych rozmiarach. Trzynastocalowe obręcze dobrze współgrają z linią nadwozia Malucha Lub Dużego Fiata.

Ronal

 

Ronal Turbo

 

           klasyczne felgi aluminiowe ronal


Ronal R10 Turbo charakteryzuje zestawieniem polerowanego frontu z czarnym wykończeniem i doskonale sprawdza się na autach o sportowym design'ie, ale z powodzeniem sa stosowane na samochodach o odmiennej linii nadwozia. Prezentowane felgi zaprojektowano w pewnej tajemnicy pod koniec lat siedemdziesiątych z zamysłem wyposażenie w nie Lotusa biorącego udział w wyścigach na torze Nurburgring. W międzyczasie model przeszedł kilka modyfikacji i do ogólnej sprzedaży trafił w 1983 roku.

 

Ronal R10 Turbo wciąż są dostępne w sprzedaży i cieszą się popularnością. Zarówno ten wzór jak i jego następca R50 AERO są dostępne w naszym sklepie.

 

BBS


Kolejna firma, która karty swojej historii zapisała od zaangażowania w motorsporcie. BBS powstała w latach siedemdziesiątych i do dziś produkuje felgi aluminiowe wysokiej jakości, które są cenione przez fanów motoryzacji. Z początkiem lat 90-tych BBS stał się jednym z czołowych producentów koł dla takich marek jak Audi, BMW i VW. Z czasem również dla Porsche, Jaguara i Ferrari oraz zapewniał felgi wielu teamom sportowym, w tym dla Formuły 1. Z linii produkcyjnych BBS'a wyszło kilka wzorów felg, które z powodzeniem można nazwać klasycznymi.

BBS RS

 

           klasyczny wzór felg bbs


RS to pierwaszy na świecie trzyczęściowy model felgi. W sprzedaży pojawił się w 1983 roku i był produkowany do 1995 roku. Obecnie można go dostać w zmienionej wersji. Ze względu na popularność tego wzoru i wysoką cenę oryginału, można także często spotkać się z jego replikami, które jednak z jego słynną jakością nie mają nic wspólnego. Bardzo dużo oryginalnych, kosztownych felg produkowanych w latach 80-tych i 90-tych była metodą kucia. Stąd ich niezwykła wytrzymałość. Felgi te w większości były skręcane za pomocą 33 śrub. Nowsza odmiana w postaci RS II składa się z dwóch elementów zmontowanych 16 śrubami.

BBS RC 090

 

           klasyczne bbs-y rc 090


Felgi te zyskały na popularności po tym, jak zaczęto je sprzedawać jako wyposażenie produkowanego od 1995 roku BMW E39. Wzór nawiązuje do obręczy produkowanych 15-20 lat wcześniej. RC 090
występują w wersji dwuczęściowej, z kutym rantem w kilku wariantach szerokości. Obecnie sprzedawany wzór RC jest tuż felgą jedynie jednoczęściową, z odmiennym kształtem ramion.

 

Borbet

 

Borbet A

 

           felgi aluminiowe borbet

Jako że felga zawsze jest okrągła to opisywany wzór felg z powodu dużych płaszczyzn i charakterystycznych kształtów jak również kształt dekielka centralnego uchodzi wizualnie za felgę dosyć "kanciastą". Felgi z logo Borbert produkowane są przez naszych zachodnich sąsiadów od 197 roku, a cechą indywidualną dla tych kół jest spory rant który również w felgach węższych jest w znacznym stopniu wyeksponowany. Model Borbet A jest w ciągłej sprzedaży. Z zakupem tego wzoru nie ma więc najmniejszego problemu.

 

Pokrewne tematy:

najpopularniejsze obecnie modele felg aluminiowych

felgi przyszłości - poliamid