jak we własnym zakresie odnowić alufelgi?

Naturalnym jest, iż po kilku ładnych latach użytkowania felg aluminiowych odznaczą się na nich trudy eksploatacji. Jeśli felgi nie są w żaden sposób uszkodzone, a jedynie posiadają rysy i otarcia można pokusić się o ich samodzielną regenerację.

felga przed i po renowacji

 

Cały proces jest dość pracochłonny, ale efekt, który uda nam się uzyskać może wynagrodzić wszelki trud i poświęcony czas. Taką renowację należy rozpocząć od demontażu kół z samochodu. Jeśli mamy felgi połączone z oponami mogą one w takiej formie pozostać, aczkolwiek zdjęcie opon z obręczy zapewni nam wygodniejszą pracę. Na koniec i tak będziemy musieli się udać do zakładu wulkanizacyjnego na wyważanie.

 

procesz slifowania felgiZdjęte koła należy dokładnie wyczyścić pozbywając się możliwie każdego zabrudzenia, szczególnie w trudno-dostępnych zakamarkach. W dalszej kolejności przystępuje się do szlifowania poczynając od papieru o granulacji ok. 600, a kończąc na 1200-2000. Jeśli po szlifowaniu dalej pozostaną na powierzchni felg głębokie zarysowania trzeba je uzupełnić szpachlą i przeszlifować raz jeszcze. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać można szlifować do momentu pozbycia się wszystkich warstw lakieru i zyskania lustrzanego efektu. Taki zabieg będzie bez wątpienia dużo trudniejszy, gdyż będziemy musieli dokładnie oczyścić całą powierzchnię. Wypolerowane felgi "na błysk" wystarczy już tylko pokryć 3-4 cienkimi warstwami bezbarwnego lakieru. Oczywiście jakość tego lakieru będzie miała kolosalne znaczenie. Najlepiej zasięgnąć informacji w dziale technicznym danego producenta, czy ich lakier będzie dobrze trzymał się wypolerowanego aluminium.

 

Drugim rozwiązaniem jest pomalowanie felg na dowolnie wybrany kolor. W takim wypadku lakier fabryczny nie musi zostać przez nas usunięty w całości pod warunkiem, że trzyma się bardzo dobrze podłoża. Zaczynamy tu od nałożenia dwóch warstw lakieru podkładowego w odstępach umożliwiających swobodne wyschnięcie poprzedniej warstwy. Po całkowitym wyschnięciu podkładu warto przeszlifować go drobnym papierem i po oczyszczeniu można już przystąpić do nałożenia docelowego koloru. Szalenie ważnym jest, by podczas całej operacji lakierowania nie pomalować wnętrza otworów na śruby oraz otworu centralnego w feldze. W innym przypadku będziemy mieli do czynienia z luzującymi się śrubami/nakrętkami, co jest oczywiście niebezpiecznym zjawiskiem!

 

samodzielne lakierowanieOstatnim etapem takiej renowacji jest pokrycie felg warstwą lakieru bezbarwnego. Od naszych umiejętności nakładania cienkich i regularnych warstw będzie zależał ostateczny efekt i trwałość powstałej powłoki. Ilość wszystkich nałożonych warstw nie powinna przekroczyć czterech i powinny być możliwie cienkie. Grube warstwy lakieru będą bardziej podatne na wgniecenia. Ostatnią rzeczą jaką możemy zrobić to zabezpieczenie felg woskiem, nawet takim zwykłym do karoserii. Powstała w ten sposób warstwa ochronna utrudni osiadanie wszelkiego brudu i pyłu z zacisków hamulcowych. Po wszystkim możemy udać się do warsztatu na wyważanie i montaż kół.

 

Profesjonalnie wykonana regeneracja powłoki lakierniczej wymaga zastosowania lakierowania proszkowego, które jest o wiele trwalsze od innych metod. Felgi, które odnowiliśmy za pomocą np. lakieru z puszki najlepiej zmontować z oponami tylko jednokrotnie i traktować je jako komplet do sezonowej zmiany całych kół bez wykonywania przekładek opon na jednym komplecie obręczy. Wyeliminuje nam to ryzyko poobcierania felg w trakcie czynności montażowych w serwisie opon.

 

Podobne informacje:

jak dbać o alufelgi

naprawiane felgi aluminiowe zabronione w Niemczech