Alufelgi - koła z klasą

Jeszcze jakiś czas temu felgi aluminiowe kojarzyły się wyłącznie z samochodami sportowymi, ewentualnie “usportowionymi” przez ich zazwyczaj bardzo młodych właścicieli. Teraz montaż alufelg  w tym segmencie jest już standardem. Podobną tendencję mamy obecnie w przypadku aut klasy wyższej. Felgi aluminiowe są coraz bardziej wytrzymałe i kuszą oryginalnymi wzorami. Wciąż jednak pozostają znacznie droższe od swoich stalowych odpowiedników.

Jak wynika z relacji sprzedawców felg i opon, obręcze stalowe dla właścicieli samochodów z tych dwóch grup właściwie już nie istnieją. Jest to związane między innymi ze skutecznie obalanym mitem, że felgi aluminiowe nie nadają się do eksploatacji w warunkach zimowych. Ochronna warstwa lakieru stosowana na markowych alufelgach skutecznie chroni je przed śniegiem, piaskiem i solą. Obręcze aluminiowe zbudowane z nowoczesnych stopów są też coraz bardziej odporne na odkształcenia czy uderzenia przewyższając pod tym względem tradycyjne felgi stalowe.

 

       felgi O-Z superturismo

 

Klasa wyższa

 

Dla kierowców decydujących się na obręcze ze stopów lekkich po za walorami czysto użytkowymi przede wszystkim liczy się ich wygląd. Wielu kupujących jest gotowych słono zapłacić za interesujący ich wzór. Szacuje się, że felgi aluminiowe obejmują jedną czwartą segmentu felg sprzedawanych do samochodów osobowych.

 

Aluminiowe, ale nie jednakowe

 

Tak jak to ma miejsce w wypadku każdego towaru, również felgi są zróżnicowane pod względem jakości i ceny. Różnica polega przede wszystkim na jakości stopów metali, z których je wykonano, a to bezpośrednie przełożenie na ich wytrzymałość i odporność na uderzenia. Właściwości, których nie da się przecenić na dziurawych polskich drogach.

 

Jako najbardziej markowy i ceniony przez sprzedawców oraz kupujących producent felg aluminiowych uznawany jest włoski O-Z Racing. Oprócz O-Z do grona najbardziej cenionych producentów zalicza się też marki AEZ, Ronal i Borbet.

 

Eksploatacja

 

Wraz z postępem technologicznym produkowane felgi aluminiowe z roku na rok stają się coraz bardziej trwałe w eksploatacji. Wielu modeli nie trzeba na zimę wymontowywać do piwnicy i można ich z powodzeniem używać cały rok. By jak najdłużej zachowały swój niepowtarzalny wygląd wystarczy je odpowiednio pielęgnować. Zalecane jest częste ich mycie i nakładanie wosku, dokładnie tak jak w przypadku nadwozia naszego auta.

 

Przeczytaj też:

trendy na rynku felg aluminiowych

tendencja wzrostowa rozmiarów felg

jakie wzory alufelg są najpopularniejsze