Pielęgnacja felg aluminiowych

Czy wiesz co zrobić, by Twoje wypasione felgi aluminiowe świeciły przykładem? Warto zgłębić bliżej to zagadnienie, bo nie ma nic gorszego i szpecącego wygląd samochodu od zaniedbanych kół ze stopów lekkich.

Felgi stalowe mają za zadanie być praktyczne. Nie muszą i nie wykazują się eleganckim wyglądem. Nie poprawia tego stanu nawet założenie plastikowych kołpaków. Ale jeśli mamy na swoim pojeździe zamontowane alufelgi i do tego takie, które mają nie tylko być obręczami na które zakłada się opony, ale również a może przede wszystkim mają za zadanie uatrakcyjnić wygląd naszego samochodu, nie pozostaje nam nic innego jak odpowiednio o nie dbać.

 

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów dedykowanych do czyszczenia felg. Nie będę tu polecał żadnego konkretnego, ponieważ ich działanie jest podobne. Przy wyborze takiego środka warto zwrócić jednak uwagę czy alby na pewno jest przewidziany do czyszczenia felg z aluminium. Alufelgi wymagają zastosowania środka, który nie jest nad wyraz żrący, by nie uszkodził i nie zmatowił lakieru na naszych ukochanych felgach. Wiadomo, feldze stalowej wszystko jedno, jest pokryta czarną lub rzadziej srebrną farbą, która z założenia ma być odporna na wszystko. Felgi aluminiowe natomiast pokrywa się wysokiej jakości lakierem, który poza właściwościami ochronnymi ma również podkreślać walory estetyczne takiej obręczy. Przy pielęgnacji takiej felgi ważne jest byśmy jej nie zaszkodzili stosując środek, który spowoduje zmatowienie powierzchni lakieru.

 

Nigdy, ale to nigdy nie należy zabierać się za czyszczenie felg tuż po podróży, gdy mamy do czynienia z rozgrzanymi felgami. Polanie takich felg zimną wodą może spowodować ich deformację, a na pewno stanie się to rozgrzanymi zaciskami hamulcowymi. Dajmy najpierw spokojnie ostygnąć naszym kołom, a potem możemy spokojnie przystąpić do prac pielęgnacyjnych. Kolejna zasada to nie używanie żadnych szczotek z twardego włosia albo szorstkich gąbek. Pył z klocków hamulcowych jest bardzo trudnym przeciwnikiem w walce o czyste i lśniące felgi, ale nie należy z nim walczyć za wszelką cenę, czyli używając do tego mocnych środków czyszczących oraz szorstkich szczotek, czy gąbek. Wynika to z tego, że możemy narobić więcej szkód naszym felgom niż pożytku. Nawet jeśli pozbędziemy się w taki sposób niechcianego nalotu w zacisków hamulcowych, pozostawimy osłabioną powierzchnię lakieru przez porysowaną, przetartą powierzchnię felgi. Pył, który osadzi się na takiej powierzchni w późniejszym czasie, wgryzie się o wiele bardziej nie tylko szpecąc, ale powodując korodowanie alumfelgi.

 

 W staraniach o czyste felgi aluminiowe najbardziej przysłuży nam się częste systematyczne ich pielęgnowanie. Nie oszczędzajmy także na środkach czyszczących. Tani środek może okazać się zbyt żrący i w efekcie zbyt kosztowny jeśli posiadamy felgi z tak zwanej wyższej półki.