Czy warto posiadać dwa komplety felg?

Potrzeba posiadania dedykowanych opon, w zależności od pory roku, nie podlega wątpliwości. Czy także warto zaopatrzyć się w oddzielne felgi stalowe, bądź aluminiowe?

Dwa komplety opon, a felgi?

 

odpowiednie opony na warunki zimoweStosowanie opon zimowych, ze względu na warunki atmosferyczne, stało się w naszym kraju standardem i nikt już nie zadaje pytania, do czego jest mu potrzebny drugi, zimowy zestaw opon. Sprzedaż ogumienia na sezon zimowy wzrasta każdego roku, przez co czujemy się coraz bezpieczniej współużytkując zaśnieżone i oblodzone drogi. Nie wykluczone też, że już niedługo stosowanie opon zimowych stanie się obowiązkiem narzuconym przepisami drogowymi.

 

Sezonowa zmiana opon

 

wymiana opon w serwisie wulkanizacyjnymW związku z powyższym, serwisy wulkanizacyjne będą miały coraz więcej pracy przed każdym sezonem. Najbardziej jest to odczuwalne w trakcie nadchodzącego sezonu zimowego. Wielu kierowców czeka ze zmianą ogumienia do momentu aż spadnie pierwszy śnieg. Zakłady zajmujące się wymianą opon w ciągu krótkiego czasu mają do obsłużenia długi sznur samochodów. By podołać nagłemu przypływowi klientów spada jakość świadczonych usług, a i tak chętni na zmianę kół zapisywani są z kilku dniowym wyprzedzeniem. Kierowcy są niezadowoleni z powodu długiego oczekiwania w kolejce, a właściciele serwisów z powodu bezsilności nad zapanowaniem nad powstałą sytuacją.

 

W krajach europy zachodniej, jak chociażby u naszych bezpośrednich sąsiadów, gdzie liczba posiadanych pojazdów jest zdecydowanie większa, a przepisy obligują do zmiany opon na zimowe, sytuacja w zakładach wulkanizacyjnych jest zupełnie inna. Różnica polega na tym, że wielu kierowców jest wyposażonych w dwa komplety kół. Jeden na sezon letni, zazwyczaj z felgami aluminiowymi. I drugi komplet zimowy, wyposażony w felgi stalowe. Przy takim rozwiązaniu sezonowa zmiana kół jest zdecydowanie krótsza. Jest też nieporównywalnie tańsza i zawsze takiej zmiany możemy dokonać sami, bez konieczności udawania się do zakładu wymiany opon.

 

W Niemczech mało kto udaje sie do serwisu wioząc zapasowe koła w bagażniku. Zmontowane, kompletne koła są przechowywane w odpowiedni sposób w profesjonalnych przechowalniach prowadzonych przez te zakłady. Takie rozwiązanie jest już standardem w zachodniej europie, a także pomału również u nas. Jest to bardzo wygodne, gdyż nie musimy się martwić o zorganizowanie odpowiedniego miejsca do przechowywania zapasowych obręczy i zapewnienia odpowiednich warunków. Za takie ułatwienie nam życia serwisy nie pobierają dużych opłat.

 

Zalety dwóch kompletów felg

 

Istotną zaletą dysponowania dwoma kompletami kół jest brak konieczności przekładania opon na jednym zestawie felg. Takie montaże nie wpływają pozytywnie na stan naszego ogumienia. Co półroczne zdejmowanie i zakładanie opon na felgi uszkadza i rozciąga stopkę opony, czyli powierzchnię opony stykającą się bezpośrednio z felgami. Takie operacje powodują siłą rzeczy rozszczelnianie stopki i w efekcie ubywanie tą drogą powietrza z kół naszego auta. Jak wiadomo poruszanie się na niedopompowanych oponach powoduje szybsze zmęczenie materiału boków opony przez ich wzmożoną pracę i nagrzewanie podczas uginania pod ciężarem pojazdu, a także nierównomierne ścieranie bieżnika. Tak eksploatowane opony będą się kwalifikowały do szybszej wymiany na nowe.

 

Posiadanie zamiennego zestawu kół umożliwia też zmianę w wyglądzie zewnętrznym samochodu. Uznani producenci felg aluminiowych posiadają w swojej ofercie modele obręczy ze szczególnym uwzględnieniem przeznaczenia na sezon zimowy. Czasy obowiązywania w tym okresie wyłącznie felg stalowych dawno już przeminęły. Każdy kierowca dobrze wie, że odpowiednie felgi aluminiowe najefektowniej zdobią i wyróżniają pojazd z tłumu.

 

Dwa komplety felg będą takim samym standardem jak opony?

 

W posiadaniu dwóch kompletów kół do jednego samochodu wciąż jesteśmy w tyle za naszymi zachodnimi i południowymi sąsiadami. Za głównym powodem takiego stanu rzeczy nie stoją raczej względy finansowe, a bardziej brak przekonania i odpowiedniej wiedzy kierowców o opisanych wyżej zaletach użytkowania dwóch kompletów felg. Nasz kraj rozwija się dynamicznie i eliminując przejściowe problemy spowodowane kryzysem finansowym możemy śmiało powiedzieć, że dwa komplety felg będą niedługo u nas takim samym standardem jak posiadanie specjalnego ogumienia na sezon zimowy.

 

Polecamy również przeczytanie:

tanie i solidne modele alufelg

jakie wybrać felgi na zimę