jak dbać o felgi aluminiowe?
   09/13/2016 14:51:22    0 Comments

Koła ze stopów lekkich znane nam jako felgi aluminiowe lub alufelgi, oprócz zbawiennego wpływu na dynamikę jazdy i skuteczniejsze chłodzenie układu hamulcowego, poprawiają również wygląd naszego samochodu. Dla jak najdłuższego zachowania wyjątkowych właściwości wizualnych, warto pamiętać o specjalnym traktowaniu tego elementu pojazdu.

Mycie felg aluminiowych. Ważne wskazówki na początek

felga aluminiowa i odpowiednie mycieFelgi aluminiowe jako element koła przyjmują na siebie wszelkie nieczystości jak pył z klocków hamulcowych, sadzę i osad ze ścierających się opon, piach, sól drogową w okresie zimy, smołę i wiele innych. Mycie felg aluminiowych, wbrew pozorom nie jest taką prostą czynnością. Wymaga zachowania odpowiednich reguł oraz zastosowania odpowiednich środków. Przed rozpoczęciem mycia bezwzględnie należy upewnić się, czy nasze felgi są już wystudzone. Nie można przystępować do zabiegów pielęgnacyjnych zaraz po dłuższej jeździe samochodem. Alufelgi odbierają ciepło generowane przez elementy cierne układu hamulcowego, gdzie temperatura zależnie od stylu jazdy kierowcy potrafi być ekstremalnie wysoka (dynamiczna jazda z częstym hamowaniem). Rozgrzane obręcze pod wpływem nagłego chłodzenia mogą ulec deformacji, a na pewno powstaną na nich mało estetyczne plamy pozostawione przez odparowujący środek myjący. Nie zaleca się również polewania zimną wodą rozgrzanych tarcz hamulcowych, które w efekcie tego mogą się odkształcić powodując bicie kierownicy podczas hamowania. "Zwichrowane" klocki hamulcowe kwalifikują się zazwyczaj już tylko do wymiany. Obróbka na tokarce jako sposób na przywrócenie ich do stanu używalności nie daje zadowalających wyników.

 

Środki czyszczące do felg

felgi i prawidłowe czyszczenieZachowanie połysku i efektownego wyglądu w odniesieniu do obręczy ze stopów aluminium wymaga takiej samej pielęgnacji jak nadwozie samochodu. Jako środek myjący, do kół można używać wody i naturalnych detergentów lub szamponu do karoserii. Możemy także zastosować specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia i pielęgnacji felg aluminiowych. Sięganie po inne środki wiąże się z ryzykiem utraty gwarancji na powłokę lakierniczą alufelgi, gdyż mogą mieć zbyt żrący charakter. Przy zakupie zwróćmy także uwagę, że produkty dedykowane do czyszczenia felg aluminiowych występują w dwóch odmianach, do felg lakierowanych oraz nielakierowanych. Jest to bardzo istotna różnica, gdyż skład obu preparatów różni się od siebie i nie powinno stosować się ich zamiennie.

 

Używanie dedykowanych preparatów nie oznacza jednocześnie dowolności w ich stosowania na felgach. W tym przypadku też należy przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcji ich użytkowania. Nawet taki preparat nie powinien zbyt długo pozostawać na powierzchni lakierniczej felgi, a już na pewno nie do momentu zupełnego wyschnięcia. I  zawsze po procesie czyszczenia koła należy dokładnie spłukać dużą ilością wody ze szczególnym uwzględnieniem miejsc trudno dostępnych. Taki środek pozostawiony miejscowo na powłoce lakierniczej  też może po pewnym czasie doprowadzić do wżerania się tych pozostałości w powłokę lakierniczą, szczególnie pod wpływem wysokiej temperatury pochodzącej z klocków hamulcowych lub promieni słonecznych.

 

Na co należy jeszcze uważać przy myciu alufelg?

Temu elementowi pojazdu nie przysłuży się mycie za pomocą myjek ciśnieniowych, gdyż stosowane w nich wysokie ciśnienie może powodować odpryski i złuszczanie warstwy lakieru. Ma to znaczenie głównie w obręczach posiadających już zarysowania, czy mikropęknięcia na powierzchni lakieru. To samo zastrzeżenie odnośnie stosowanych metod mycia odnosi się do szczotek lub innych materiałów do czyszczenia, gdyż rysują lakier. Najlepszym wyjściem jest używanie gąbek lub miękkich ściereczek. W części automatycznych myjni samochodowych wykorzystywane są środki do mycia na bazie kwasów, które skutecznie usuwają bród, ale również osłabiają powłokę lakierniczą naszych cennych obręczy. 

 

W okresie zimowym szczególnie ważne jest częstsze czyszczenie felg, lub chociaż dokładne spłukiwanie nagromadzonych zanieczyszczeń. Środki chemiczne używane do posypywania dróg mają często bardzo silne działanie degradujące i mogą powodować wżery i inne uszkodzenia powierzchni felg aluminiowych.

 

Woskowanie

dobrze umyta felgaZanim zamontujemy nowe felgi w samochodzie, warto pokryć je woskiem, by uchronić je przed  zabrudzeniami pochodzącymi z pyłu i kurzu. W szczególności uciążliwe są te pochodzące ze ścierających się klocków hamulcowych. Zaniedbanie w usuwaniu takich zanieczyszczeń powoduje ich nawarstwianie i trudności w usunięciu. Przeciwdziałać temu zjawisku możemy woskując felgi. Czynność tą najlepiej wykonywać okresowo, średnio raz w miesiącu, oczywiście uprzednio myjąc felgi. Nie tylko stworzymy powłokę izolującą powierzchnie obręczy od brudu, ale uzyskamy bardziej błyszczące koło o "głębszym" kolorze. Woskowanie nie znajdzie zastosowania jedynie w przypadku felg matowych przy założeniu, że chcemy pozostać przy tym efekcie wizualnym.

 

Jak się pozbyć uszkodzeń powierzchni lakierniczej felgi?

Felgi wykonane ze stopów lekkich są szczególnie narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne jak pęknięcia, odkształcenia, otarcia. Te ostatnie są przede wszystkim mało estetyczne i psują efekt wizualny. Aluminium, na które oddziałują warunki zewnętrzne, utlenia się, co objawia się czernieniem. Jeśli już dojdzie do uszkodzeń mechanicznych, by zamaskować otarcie lub wżery, należy dane miejsce najpierw zeszlifować papierem lub kostką ścierną, a następnie pokryć warstwą lakieru.

 

Dbanie o czystość felg aluminiowych zgodnie z powyższymi wskazówkami przyczyni się do zachowania ich wyjątkowego wyglądu przez cały okres eksploatacji.

 

Przeczytaj też:

jak dbać o felgi aluminiowe zimą

jak samemu odnowić alufelgi

popularne wzory felg aluminiowych

Poniżej prezentujemy kilka wybranych modeli felg z naszej oferty, które są nie tylko eleganckie ale również łatwe w utrzymaniu w czystości.

felgi aluminiowe autec uteca ts

Autec Uteca

felgi aluminiowe alutec tormenta bp

Alutec Tormenta bp

felgi aluminiowe brock b25 css

Brock B25

felgi aluminiowe cms c22

CMS C22

felgi aluminiowe dotz cp5 grafitowe

DOTZ CP5

felgi aluminiowe ats aurora

ATS Aurora

felgi aluminiowe rial arktis

Rial Arktis

felgi aluminiowe rc32 black

RC32 black

Share This Post :

Comments

Log in or register to post comments