Jak dobrze dobrać felgi stalowe?
Gdy posiadanie jednego kompletu felg samochodowych przestaje być dobrym rozwiązaniem lub szkoda nam użytkować nasze piękne felgi aluminiowe w okresie zimowym, przychodzi zazwyczaj czas na podjęcie decyzji o zakupie felg stalowych. Poniżej podpowiemy jak dobrze wybrać felgi stalowe.
Ważne parametry przy doborze felg stalowych
Z założenia dobór kół stalowych realizuje się na takich samych zasadach, jak w przypadku kół z aluminium, ale w rzeczywistości wytyczne są troszeczkę inne. Najistotniejsza odrębność to kompletny brak swobody w doborze, który ma miejsce przy zakupie alufelg. Felgi stalowe są zobowiązane spełniać ścisłe parametry techniczne.
Rozmiar i rozstaw śrub felgi stalowej
Podstawowy istotny parametr to rozmiar. Uwarunkowany jest on od danych technicznych rozpatrywanego auta. Podstawowe kryteria dopasowania to model oraz marka pojazdu, rocznik, jego typ lub wersja silnikowa. Kolejny znaczący parametr to rozstaw oraz ilość śrub. Wartość rozstawu opisana jest w milimetrach.
Odsadzenie w feldze
Kolejną ważną wytyczną jest Offset, czyli potocznie odsadzenie. Opisując szczegółowo jest to przestrzeń pomiędzy środkiem symetrii, a płaszczyzną styku piasty, określone w milimetrach. Felgi stalowe tak jak te ze stopów aluminium występują zarówno z ujemnym jak również dodatnim odsadzeniem. W przypadku, gdy wielkość ta jest minusowa, należy przypuszczać, że taka felga w pewnym sensie wysuwa się na zewnątrz auta. Wartość dodatnia ustala przypadek odwrotny. Im ET ma większą wartość, tym felga wchodzi bardziej w nadkole pojazdu.
Warto pamiętać, iż nierzadko wartość parametru odsadzenia ma prawo odbiegać od tego, co miały obręcze założone przez producenta. Dopasowanie obręczy stalowej winno dokonywać się ściśle z danymi umieszczonymi w katalogach technicznych, jakie przygotowują producenci pojazdów oraz części zamiennych. Jeśli dla przykładu zmieniona zostaje szerokość bądź średnica felgi, to parametr ET zazwyczaj również ulegnie zmianie.
Średnica otworu na piastę
Kolejnym istotnym parametrem, na który musowo zwracać uwagę w procesie wyboru obręczy stalowych, jest średnica otworu centralnego. Otwór ten obowiązkowo musi być dobrany do kołnierza w piaście. W przypadku felg stalowych, śruby oraz nakrętki montażowe mają wyłącznie ustawić odpowiednio felgi na tzw. piaście. Gwarantuje to prawidłowe przenoszenie obciążeń, co ogranicza do minimum powstawanie drgań i mniejsze niszczenie podzespołów zawieszenia w naszym samochodzie.
Rola kołnierza ochronnego w przypadku felgi
Analizowanie parametrów, jakie charakteryzują felgi stalowe, powinno także uwzględniać kołnierz ochronny. Kołnierz taki występuje jako pojedynczy jak również podwójny. Jest to wygarbienie na obwodzie krawędzi felgi i jego przeznaczeniem jest zapobieganie zsuwaniu się opony, gdy oddziałują na nią siły poziome.
Dobierz felgi stalowe z katalogiem
Felgi stalowe trzeba wybierać posługując się parametrami konkretnego pojazdu. Odpowiedni dobór kół gwarantuje wygodną i stabilną jazdę. Najlepszym wyjściem podczas zakupu felg jest bazować na doświadczeniu specjalistów, którzy dopasowują je bacznie według danych zawartych w katalogach producenta auta lub części zamiennej.