Jak naprawić felgi aluminiowe?
Obręcze wykonane z lekkich stopów wpływają na estetykę auta, ale w porównaniu z tradycyjnymi felgami stalowymi, również trudy eksploatacji na naszych drogach są na nich dużo bardziej widoczne. Po za uszkodzeniami mechanicznymi, pokrywają się mało estetycznym nalotem ze zużywających się klocków hamulcowych. Stajemy wtedy przed dylematem, czy wyrzucić swoje ukochane felgi i zamienić je na nowe, czy może pokusić się o ich renowację?
NASZA FIRMA NIE ZAJMUJE SIĘ REGENERACJĄ FELG. PROSZĘ TRAKTOWAĆ PONIŻSZY ARTYKUŁ JEDYNIE INFORMACYJNIE.
Uszkodzone lub poczerniałe felgi aluminiowe mogą zostać jednak odratowane. Nie powinno nam sprawić problemu znalezienie warsztatu wyspecjalizowanego w kompleksowej naprawie i regeneracji felg.
Czy opłaca się regenerować felgi aluminiowe?
Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna. Na pewno nie warto inwestować w naprawę felg aluminiowych chińskiej produkcji, tak zwanych „no name’ów”. Takie felgi są produkowane ze stopów niskiej jakości i nawet jeśli przez długi czas nie sprawiały nam problemów, bez wątpienia na strukturze wewnętrznej materiału z którego są wykonane, odznaczyły się już trudy eksploatacji. Co za tym idzie trwałość takich felg, szczególnie po usłudze prostowania, pozostaje zbyt mała, by opłaciło się inwestować w ich odnowę.
Jeśli jednak posiadamy markowe felgi, które nie mają uszkodzenia wykluczającego je z dalszego użytku, wzór jeszcze nam się nie znudził, a cena odnowienia nie byłaby wygórowana to jak najbardziej warto rozejrzeć się za serwisem specjalizującym się w regeneracji felg. Poniżej przedstawiamy jak taki proces powinien wyglądać, by przywrócić blask obręczom ze stopów lekkich.
Wyprostować i zespawać
Uszkodzenia felgi aluminiowej możemy najczęściej nabawić się po najechaniu na wysoki krawężnik, czy trafiając w głęboką dziurę w jezdni. Po takiej podróży mogą pozostać pozaginane ranty, a nawet dojść do skrzywienia ramion i zwichrowania całej obręczy.
Najprostsza regeneracja felgi aluminiowej polega na przywróceniu jej kształtu na specjalnej maszynie. Operację taką wykonuje się na zimno, gdyż rozgrzanie metalu mogło by spowodować powstawanie pęknięć podczas późniejszej eksploatacji. Podgrzanie aluminium stosuje się tylko w szczególnych wypadkach.
W razie potrzeby specjalistyczny warsztat może naprawić pęknięcia obręczy spawając ją za pomocą specjalnej elektrody. W ten sposób można również uzupełnić ubytki w powierzchni metalu. Po każdej takiej naprawie felgi aluminiowe są wyważane.
Jednak nie każde uszkodzenie można poddać naprawie. Duże pęknięcia szprych lub ich odkształcenia, ze względu na bezpieczeństwo jazdy, nie nadają się do spawania i prostowania, gdyż operacja taka może obniżyć wytrzymałość szprych, które poddawane są znacznym obciążeniom podczas eksploatacji.
Szkiełkowanie
Nawet w przypadku szczęśliwego użytkowania obręczy ze stopów lekkich nie uchronimy się przed innymi zagrożeniami dla zachowania blasku naszym alufelgom. Mowa tu o nieestetycznym, ciemnym nalocie pochodzącym ze ścierających się zacisków hamulcowych. W każdym przypadku można temu zaradzić przez poddanie felg odpowiednim zabiegom regeneracyjnym. Zapieczony nalot usuwa się za pomocą środków chemicznych z warstwy lakieru.
W trudnych przypadkach, gdy z powodu wżerów z utleniającego się aluminium pozostaje nierówna powierzchnia wykonuje się zabieg tzw. szkiełkowania. Polega on na rozpylaniu pod odpowiednio małym ciśnieniem drobnego miału szklanego na powierzchni ubytku. Zabieg ten można porównać do piaskowania, wykonywanego w przypadku felg stalowych. Po etapie wyrównania i oczyszczenia, felgi pozostaje polakierować. By nie doszło do wystąpienia mikroodkształceń, malowanie proszkowe zastępuje się lakierowaniem takim, jak w przypadku karoserii samochodu.
Etapy kompleksowej renowacji felg aluminiowych
Przygotowanie powierzchni
Cały proces odnowy obręczy ze stopów lekkich rozpoczyna się od procesu odciągania lakieru w sposób chemiczny. Jeśli felgi mają skrzywienia lub ubytki w powierzchni (dziury, wgniecenia, pęknięcia) można je usunąć bez szkody dla właściwości użytkowych pod warunkiem, że nie została uszkodzona oś felgi.
Piaskowanie
W kolejnym etapie oczyszcza się felgi ze wszystkich zanieczyszczeń metodą piaskowania lub szkiełkowania. Piaskowanie to obróbka ścierna mająca na celu wygładzanie, czyszczenie a nawet kształtowanie dowolnej powierzchni za pomocą strumienia sprężonego powietrza z dodatkiem drobnego ścierniwa i cieczy. Dzięki tej metodzie uzyskuje się bardzo gładką powierzchnię. Metoda wykorzystywana jest przy czyszczeniu i szlifowaniu między etapami obróbki mechanicznej oraz po obróbce cieplnej i galwanicznej.
Malowanie proszkowe
Do pokrywania felg aluminiowych powłoką lakierniczą wykorzystuje się metodę proszkową. Jest to najefektywniejsza obecnie stosowana metoda. Nanoszenie farby proszkowej odbywa się elektrostatycznie za pomocą pistoletu natryskowego. Następnie tak naniesiony proszek jest wygrzewany w piecu w czterech etapach. Uzyskana powłoka zapewnia wysoką odporność na warunki zewnętrzne podczas codziennego użytkowania. Wybór kolorów przy malowaniu felg aluminiowych jest ograniczony jedynie dostępnymi na rynku pigmentami. Najczęściej do pokrywania felg stosuje się kolory: srebrny, biały, czarny mat i połysk.
Powrót do czasów świetności
Po zakończeniu procesu malowania felgi zamyka się jeszcze na kilka godzin w specjalnym piecu do całkowitego wysuszenia. Tak zregenerowana felga aluminiowa wygląda jak nowa.
Nasza firma nie zajmuje się regeneracją felg, ale jeśli będziesz potrzebował/-a nowych, mamy bogatą ofertę felg aluminiowych do każdego samochodu i na każdą kieszeń. Poniżej kilka wybranych propozycji: