Historia marki Peugeot
Francuski koncern, którego nazwa znana jest obecnie prawie na całym świecie, swoją działalność zapoczątkował w 1810 roku w miejscowości Sous-Cratet. Bracia Jean-Pierre i Jean-Frederic Peugeot wykupili wówczas stary młyn. Po gruntownych przeróbkach jeszcze tego samego roku założono w nim odlewnię stali.
Na początku wieku braci Peugeot kojarzono z doskonałymi piłami, sprężynami i innymi elementami do których wykorzystywano walcowaną przez nich stal. Kilkanaście lat później oferta została rozszerzona i na rynku pojawiły się firmowane przez Peugeot młynki do kawy, narzędzia stolarskie i rolnicze. Motoryzacją firma zajęła się dopiero pod koniec XIX wieku.
Początkowo była to jedynie produkcja rowerów, które coraz częściej pojawiały się w wielkich miastach. Następnie pomysłodawca ich produkcji (Armand Peugeot wnuk Jean Pierra) zaprojektował trójkołowy pojazd samobieżny napędzany parowym silnikiem Serpoletta. Nie był to pierwszy model, którego nie napędzały mięśnie, ale i tak wzbudził on spore zainteresowanie podczas zorganizowanej w 1889 roku u stóp wieży Eifla Wystawy Uniwersalnej.
Zapewne właśnie podczas tej wystawy Armand Peugeot spotkał się z przedstawicielami firmy Panhard & Levassor i podpisał z nimi kontrakt na dostawę silników spalinowych (produkowanych na licencji Daimlera). Owocem tej współpracy stał się pierwszy spalinowy samochód marki Peugeot.
Czterokołowce produkowane w Beaulieu, podobnie jak i pojazdy konkurentów, bardziej przypominały jeszcze bryczki konne wyposażone w silnik, jednak Peugeot nie poprzestał na produkcji podobnych do innych modeli. Chciał udowodnić, że jego samochody nie są tylko jeździdełkami do niedzielnych przejażdżek. Dlatego też samochody przygotowywano tak, by bez trudu pokonywały dłuższe dystanse. Pierwszą taką "wycieczką" była licząca ponad 2000 km trasa Paryż - Brest - Paryż, kiedy to samochód towarzyszył wyścigowi kolarskiemu. Dzięki temu o firmie stało się głośno. Zwiększono więc gamę oferowanych silników (dotychczas silnik V2 miał pojemność 565 ccm, a następnie 1026 ccm) i wytwarzano samochody na indywidualne życzenia. Najbardziej znanym samochodem tego okresu jest czterokołowy pojazd z nadwoziem "Vis-a-vis" budowany specjalnie dla Beja z Tunisu w roku 1891. Był to jeden z pierwszych modeli, które trafiły na tamtejszy rynek.
Największym sukcesem rodziny Peugeot pod koniec XIX wieku było zwycięstwo ich pojazdu w wyścigu Paryż - Ruoen. Wymogi regulaminu przewidywały jedynie, że pojazd ma być samobieżny (nie mógł być ciągnięty) i musi jechać z prędkością średnią co najmniej 12,5 km/h. Wyścig wygrał pojazd parowy skonstruowany przez fabrykę De Dion - Bouton, ale po jego dyskwalifikacji okazało się, że najlepsze miejsce uzyskał Peugeot (ex aequo z Panhardem).
Dzięki tym wydarzeniom towarzyskim i sportowym firma stała się sławna i bogaci klienci coraz częściej interesowali się jej wyrobami. Wychodząc naprzeciw ich żądaniom zwiększono ofertę nadwozi (kryty przedział pasażerski) i silników (m.in. od 1902 roku silnik czterocylindrowy).
Jednak największą bolączką wszystkich ówczesnych producentów był mały rynek zbytu. Samochody kupowali głównie ludzie bardzo zamożni, którzy mogli sobie pozwolić na kupno wytwarzanych w niewielkich ilościach aut. Należało więc zbudować samochód popularny. Jak każdy z producentów, tak i Peugeot próbował stworzyć taki model. Pierwszy pokazano w 1904 roku podczas salonu w Paryżu, ale prawdziwy sukces odniósł dopiero kolejny maluch produkowany od 1912 roku.
Twórcą malucha nazwanego Bebe (czyli dzidziuś) był jeden z najwybitniejszych konstruktorów motoryzacji Ettore Bugatti, który po powrocie z Włoch zamieszkał w Mölsheim w Alzacji. Zbudował on mały dwuosobowy samochód, wyposażony w silnik czterocylindrowy o pojemności 855 cm sześć. Dzięki niewielkiej masie, dużej sztywności nadwozia i nowoczesnym elementom zawieszenia (m.in. przednia oś zawieszona na półeliptycznych, a tylny sztywny most na ćwierć eliptycznych resorach piórowych) pojazdem tym można było bez obaw jeździć z prędkością ponad 60 km/h.
W czasie pierwszej wojny światowej głównym odbiorcą wyrobów produkowanych przez zakłady mechaniczne było wojsko, Dlatego też produkcja małych samochodów osobowych, pretendujących do miana popularnych, musiała ustąpić miejsca zamówieniom rządowym. W zakładach Peugeot produkowane były wówczas: motocykle, rowery, samochody ciężarowe, amunicja, a nawet silniki do samolotów i czołgów.
Po wojnie powrócono do koncepcji samochodów "dla ludu". Kontynuatorem sukcesu "Bebe" miał zostać, przedstawiony w 1919 roku, dwuosobowy model Quadriette wyposażony w czterocylindrowy silnik o pojemności 667 cm sześć.
Zwiększenie zaufania do "mechanicznych koni" powodowało, że systematycznie wzrastała liczba klientów zainteresowanych kupnem samochodu. W związku z tym Peugeot rozwinął produkcję i otworzył nowy zakład w Sochaux. Pierwszym całkowicie zrealizowanym tam pojazdem był samochód oznaczony symbolem "156". Oprócz niego produkowano także model "163", który zdobył większą popularność. Pojazd miał długość 3500 mm i został wyposażony w silnik o pojemności 1500 cm sześć. Te małe gabaryty (mało materiału przy produkcji) i niewielki silnik (obowiązywała tzw. "moc podatkowa") zapewniały doskonały zbyt w pierwszym powojennym okresie. Pojazd był także tani ze względu na oszczędności poczynione podczas konstrukcji: w wersji standardowej miał np. hamulce tylko na koła tylne. W 1922 roku na rynku pojawił się kolejny model - "172". Wytwarzany był on w wersjach dwu- i czteromiejscowych, a niewielki silnik (667 cm sześć.) powodował, że stał się on jednym z tańszych aut we Francji.
1929 rok był przełomowym w historii Peugeota. Podczas Salonu w Paryżu zaprezentowano po raz pierwszy model "201" - pojazd noszący oznaczenie jakie do dzisiaj stosowane jest w tej firmie. W schemacie oznaczeń przyjęto, że pierwsza cyfra dotyczyć będzie typoszeregu i im samochód będzie większy tym otrzyma wyższą wartość. Kolejne dwie cyfry odpowiadać będą za czas produkcji i pierwsze serie modeli oznaczane zostaną "01", kolejne "02" itd. Tradycja ta jest utrzymywana przez Peugeot do dnia dzisiejszego.
"Dwieściejedynka" była jednym z najbardziej "dopieszczanych” przez producenta samochodów. Powodem tego była konieczność obniżenia kosztów i uczynienia z jednego modelu samochodu dla każdego. Skutki Wielkiego Kryzysu, które na początku lat trzydziestych dotknęły Francję powodowały, że liczba potencjalnych nabywców stale malała. Niemożliwe było więc opracowanie nowych konstrukcji i obciążenia kosztami jej stworzenia kupujących. Dlatego też model "201" wytwarzano jako furgon, coupe, limuzynę. Bogaty wybór silników powodował, że kupujący mógł wybierać spośród 57 wersji tego samego pojazdu.
Kolejnym modelem "01" był nieco większy Peugeot "301", którego produkcję rozpoczęto w roku 1932. Także ten samochód wykonywano w kilku wersjach nadwoziowych i silnikowych, ale mimo uniwersalnych rozwiązań nie cieszył się on taką popularnością jak "201". Powodem tego była cena, wzrastająca wraz z wielkością samochodu. O ile najmniejszych samochodów sprzedano 142 309, o tyle "trzystajedynka" znalazła tylko 70 497 nabywców. Jeszcze gorzej było ze sprzedażą dużych modeli; "401" (13545 egzemplarzy) i luksusowego" 601" (zaledwie 4000).
Wzrastająca pozycja firmy na rynku i coraz większe zainteresowanie kupujących sprawiło, że rozpoczęto produkcję Peugeotów drugiej serii.
Jako pierwszy przedstawiono samochód "402". Był on sensacją Salonu Samochodowego w Paryżu w roku 1935 i - jak się okazało - dużym konkurentem dla modeli Traction Avant Citroena.
Rok później do klientów trafia mniejszy model - "302", ale prawdziwy sukces odnosi dopiero w 1938 "Peugeot 202". Samochód miał wszystkie zalety dużego pojazdu (rozstaw osi 2450 mm, dużą przestrzeń bagażową, a przy tym był tani w eksploatacji. Do 1942 roku, kiedy przerwano produkcję, z fabryki wyjechało ponad 62 000 tych aut. Ponownie prace w fabryce ruszyły po zakończeniu wojny w 1945.
Cały okres przedwojenny był w sumie bardzo udany dla firmy Peugeot. Ugruntowała ona swą pozycję na rynku kładąc główny nacisk na wytrzymałość i trwałość podzespołów. Znane było nawet powiedzenie, że trwałe samochody produkują w Europie tylko Mercedes, Volvo i Peugeot. Chcąc podkreślić doskonałość techniczną swych wyrobów firma - jak mało która - przywiązywała wagę do sukcesów sportowych odnoszonych nie tylko w Europie. W 1913 Jules Goux zwyciężył w Indianapolis (Grand Pix Ameryki 500 mil) przejeżdżając trasę ze średnią prędkością 122,155 km/h. Peugeot jako jeden z pierwszych wystawił swoje auta (osobowe "201" i ciężarowe 12 Six) do walki w rajdzie Alger-Dakar-Alger.
Także pierwsze polskie osiągnięcia sportowe wiążą się z marką Peugeot. Właścicielem modelu, który w 1897 pokonał trasę z Warszawy do Paryża (ponad 1300 km) był Stanisław Grodzki, współwłaściciel fabryki maszyn rolniczych w Warszawie. Jego wyczyn uznany został za początek polskiego sportu samochodowego.
Jednak sport nie zdominował konstruktorów Peugeota, Pracowali oni także nad nowymi modelami wyposażonymi w inne niż tradycyjne źródła napędu. Już w 1921 roku na Salonie Paryskim zaprezentowano model z silnikiem wysoko prężnym (dotychczas stosowany tylko w ciężarówkach). Mimo oficjalnych prób samochód ten nigdy nie wszedł do seryjnej produkcji. Jeszcze większą ciekawostką, nawet dla znawców tematu, jest rozpoczęcie prób z modelami elektrycznymi w roku 1941. W La Garrenne pod Paryżem w latach 1941-1944 wykonano 377 sztuk samochodu elektrycznego VLV.
Po zakończeniu drugiej wojny światowej Peugeot rozpoczął przygotowania do uruchomienia produkcji przedwojennej serii "202" i samochodów ciężarowych.
Odbudowa zaplecza fabryki nie trwała zbyt długo. Już w 1946 roku wyjechało z niej 14 000 "dwieściedwójek", które były stale modernizowane i otrzymywały kolejne rodzaje nadwozi (min. kombi).
Rok 1948 był przełomem w produkcji. Wyprodukowano wówczas pierwszy powojenny model, noszący oznaczenie "203". Powód produkcji małego samochodu był prozaiczny - cena i nabywcy. W odbudowującej się Europie nie było jeszcze miejsca na duże, ekskluzywne i drogie samochody Popyt był jedynie na samochody tanie i stąd pierwsza propozycja Peugeota dotyczyła właśnie takich modeli. Był to zupełnie nowy samochód zarówno pod względem stylistyki (nadwozie przypominało nieco Warszawę M-20), jak i rozwiązań technicznych (głowica Aplax o półkolistych komorach, sprężyny resorujące tylną oś). Silnik o pojemności 1290 cm sześć, i mocy 42 KM zapewniał prędkość 116 km/h i spalanie ok. 7,9 1/100 km. Sukces modelu spowodował, że rozpoczęto produkcję kilku wersji nadwoziowych, w tym także modeli dostawczych. Ogółem wyprodukowano 685 828 egzemplarzy tego pojazdu.
Kolejnym samochodem serii "03" był model "403" (zaprezentowano go w roku 1950). Wyposażany był w silnik benzynowy 1290 cm sześć., 1468 cm sześć, lub jednostkę wysokoprężną 1813 cm sześć. (48 KM). W zależności od wersji silnikowej mógł rozwinąć prędkość 120 -130 km/h. "403" był także przełomem stylistycznym. Po raz pierwszy Peugeot związał się z firmą nadwoziową i skorzystał z jej pomocy przy opracowaniu karoserii pojazdu. Projektantem samochodu był Pininfarina.
Nową serię -"04"- zapoczątkował samochód 404 oferowany jako czterodrzwiowa limuzyna, dwudrzwiowe coupe, pick-up, kombi i kabriolet. Pojazd był charakterystyczny nie tylko ze względu na "współczesną" stylistykę nadwozia. Miał także kilka niekonwencjonalnych rozwiązań technicznych. Jednym z nich jest ślimakowa przekładnia główna (zamiast stożkowej stosowanej w innych pojazdach). Jednocześnie cały czas produkowany był model "403" i w 1963 z taśm zjeżdża milionowy egzemplarz tego pojazdu. Ogółem do roku 1963 Peugeot wyprodukował trzy miliony pojazdów.
Kolejnym modelem opracowanym przez Pininfarinę była zaprezentowana w 1965 roku "dwieścieczwórka" - mały samochód rodzinny, którego długość całkowita nie przekraczała 4 metrów. Pojazd oprócz ładnej, choć innej niż dotychczasowe Peugeoty, sylwetki z owalnymi (a nie okrągłymi) reflektorami był pierwszym w historii firmy, który otrzymał napęd przednich kół. Zmieniono także układ hamulcowy. W miejsce tradycyjnie stosowanych bębnów zastosowano z przodu hamulce tarczowe. Samochód ten od 1967 roku oferowano także z jednostką wysokoprężną o pojemności 1255 ccm. Był to najmniejszy stosowany wówczas seryjnie silnik diesla.
W roku 1968 klienci doczekali się jednego z najładniejszych modeli firmy - "504". Stylistyka zaprojektowanego również przez Pininfarinę auta znacznie wyprzedzała współczesne mu pojazdy Prostokątne reflektory z przodu, przetoczenia na masce, ostro spadająca linia dachu i "garbaty" bagażnik powodowały że pojazd wyróżniał się na ulicach i salonach samochodowych. Jeżeli dodamy do tego niezależne zawieszenie napędzanych tylnych kół, zwiększające komfort jazdy, to nic dziwnego, że zdystansował on konkurentów w klasyfikacji konkursu "Samochód Roku 1968" (Peugeot uzyskał 119 punktów, a drugie na liście BMW 2500 - 77 punktów). Samochód oferowany był z dwoma czterocyłindrowymi silnikami benzynowymi (później dołączyła do nich jednostka widlasta V6), a także silnikiem wysokoprężnym. Rok po premierze tego modelu w sprzedaży były także coupe i ca- brio, które zastąpiły dotychczasowe wersje na bazie "404". Produkcję tego pojazdu zakończono dopiero w 1983 roku!
Produkowana niemal równolegle "trzystaczwórka" nie cieszyła się już taką popularnością. Dużo większy sukces odniósł produkowany od 1972 roku Peugeot "104". Był to pierwszy wspólny projekt koncernów Citroen i Peugeot (oficjalne "zbliżenie firm" nastąpiło dopiero w 1974, a spółka PSA w 1976). Mały pojazd o długości 3610 mm miał być dla wielu rodzin pierwszym samochodem, a dla posiadających już samochód - drugim pojazdem w rodzinie. Nad konkurencją miał ogromną przewagę ze względu na czworo drzwi. Miał jednak także wadę w postaci małej klapy bagażnika, jak w klasycznym samochodzie. Niemniej samochód doskonale radził sobie z rodzimą (Renault 5) i zagraniczną (Fiat 127) konkurencją. Rok po prezentacji na rynek trafiła druga wersja "stoczwórki". Był nią krótszy o 20 cm trzy- drzwiowy model coupe. W przeciwieństwie do swego starszego brata miał on unoszoną całą klapę tylną i składane siedzenia, co zwiększyło możliwości przewozu większych przedmiotów. Otrzymał także osiemdziesięciokonny silnik, co z ważącego 810 kg samochodu czyniło "sportowego malucha".
Ostatnim z serii "04" był zaprezentowany w 1975 roku luksusowy model "604". Dotychczas jedynie Citroen produkował samochody "do użytku rządu". Teraz także Peugeot był dostawcą takich pojazdów, ale nie udało mu się odebrać Citroenowi palmy pierwszeństwa. Stał się za to luksusowym, reprezentacyjnym samochodem chętnie kupowanym przez firmy i instytucje, Klasyczna, "pudełkowata" linia nadwozia razi dzisiaj swą prostotą, ale ćwierć wieku temu była szczytem elegancji i podkreślała status właściciela. Nic dziwnego, że model "406" nazwano francuskim Mercedesem.
W listopadzie 1977 rozpoczęto lansowanie nowości - Peugeota "305". Był to samochód, który rozpoczął w dziejach firmy erę "05". Był on modelem rodzinnym, posiadającym klasyczną linię nadwozia z wyraźnie wyodrębnionym bagażnikiem i, dzięki przedniemu napędowi, dużym przedziałem pasażerskim. Był także samochodem serii, którego stylistyka stała się początkiem całej oferowanej gamy. Rozwinięciem tej gamy był Peugeot "505" (w roku 1979) I najsłynniejszy samochód firmy Peugeot - "205" (w 1983 roku). Ten mały lew na dobre zadomowił się w swojej klasie. Promocja modelu była ułatwiona, nie tylko ze względu na ładne kształty, dobre zależności pomiędzy wymiarami i wielkością wnętrza, ale także dzięki reklamie sportowej: wersja Peugeot "205" Turbo 16 odnosiła przez kilka lat zwycięstwa w najbardziej prestiżowych imprezach sportowych.
W serii "05" wyprodukowano jeszcze trzy samochody: "405" (1987), "605" (1989) i noszący odmienną nazwę "309" (1985).
Sześć lat temu wprowadzono nową serię, która trwa do dnia dzisiejszego. Zaczęło się od malucha "106" i kompaktowego "306". Później był van "806" (1994) i limuzyna "406' (1995). Teraz wypada oczekiwać na następcę "605".
Współczesny Peugeot to marka pełna kontrastów. Obok wielkoseryjnych samochodów w jednostkowych seriach produkowane są sportowe bolidy i samochody rajdowe. Obok tradycyjnych układów napędu, Peugeot jest największym laboratorium badawczym napędów alternatywnych (elektryczny i hybrydowy). Mimo opinii o słabości francuskich podzespołów wyrażanych przez niektórych zmotoryzowanych, Peugeot jest najpopularniejszym samochodem jeżdżącym po bezdrożach Afryki Północnej. Jaki więc jest naprawdę...?
Jeśli posiadasz samochód marki Peugeot i chcesz zobaczyć jakie felgi aluminiowe możesz do niego kupić, zapraszamy do naszego konfiguratora felg do Peugeot