w3c

w3c

Sprawdzanie dokręcenia kół, dlaczego warto przestrzegać tej zasady? Jak wykonać to samemu?

Dlaczego kontrolowanie dokręcenia śrub jest ważne?

Bezpieczeństwo dotyczy wszystkich aspektów jazdy. W szczególności części, które są stale obciążone i mają bezpośredni wpływ na stabilność jazdy, muszą być absolutnie niezawodne. Oczywiście dotyczy to również kół i ich mocowania. Każdy spotkał się w ten czy inny sposób z instrukcją informującą, że po wymianie kół należy skontrolować dokręcenie śrub najpóźniej po przejechaniu 50-100 kilometrów. Taka informacja jest dla przykładu zamieszczana ma fakturach wystawianych przez większość serwisów wulkanizacyjnych i sprzedawców opon.

Felgi, które zostały prawidłowo zamontowane, z odpowiednim momentem obrotowym, zwykle nie poluzują się podczas normalnego ruchu. Z drugiej strony w warsztatach mogą się również zdarzyć błędy, a element złączny może przypadkowo nie zostać wystarczająco dokręcony. Możliwe jest również, że między powierzchnią styku felgi a piastą lub otworem montażowym a łbem śruby/nakrętki pozostał brud, który może wykruszyć się podczas jazdy i spowodować niewielkie poluzowanie. Pamiętajmy także, że na koło podczas gwałtownego przyśpieszania i hamowania oddziałują bardzo duże siły.

Jak wykonać dokręcenie śrub?

Oczywiście koło nie odpadnie od razu z powodu nieco słabiej dokręconego elementu złącznego. Jeśli jednak podczas jazdy usłyszysz stukanie z okolic kół warto jak najszybciej sprawdzić dokręcenie śrub. W przypadku stwierdzenia poluzowania należy je dokręcić. Aby wykonać tą operację, najlepiej zaparkować pojazd w bezpiecznym miejscu tak by mieć swobodny dostęp do kół z obu stron samochodu, wrzucić pierwszy bieg i zaciągnąć hamulec ręczny. Kontrolę dokręcenia śrub powinno się wykonać kluczem dynamometrycznym. Rzecz jasna trudno oczekiwać, by każdy kierowca posiadał na wyposażeniu pojazdu taki przyrząd, więc zwykły klucz krzyżakowy też będzie musiał wystarczyć. Należy wówczas wykonać to z wyczuciem i nie przesadzić z siłą docisku.

Podczas dokręcania nie należy dokręcać śrub po kolei, ale na krzyż, czyli operować śrubami znajdującymi się po przeciwległych stronach okręgu. Wykonując tą operację zwykłym kluczem nie mamy szansy przestrzegać prawidłowego momentu obrotowego, dlatego po dokonaniu dokręcenia we własnym zakresie warto jeszcze podjechać do serwisu.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Po zmianie koła, a także po pewnym okresie użytkowania, sprawdź dokręcenie śrub i dokręć je w razie potrzeby. Zaleca się również wymianę śrub na nowe, jeśli koła są często wymieniane i występują widoczne wady, takie jak rdza lub uszkodzenie gwintu. Takie zabiegi nie trwają długo i nie wiążą się z dużymi kosztami, a gwarantują pełne bezpieczeństwo podróży.

Related Products

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: