Dlaczego felgi aluminiowe nie zawsze pasują montażowo?
Felgi aluminiowe mogą nie pasować montażowo z kilku powodów, które zależą od specyficznych wymagań technicznych pojazdu i konstrukcji samych felg. Oto główne powody:
Rozstaw śrub
Każdy samochód ma określony rozstaw śrub, który oznacza odległość między otworami montażowymi. Jeśli rozstaw śrub w feldze nie jest zgodny z rozstawem w piaście auta, felga nie będzie mogła zostać poprawnie zamontowana. Do korygowania różnicy w rozstawie śrub w zakresie do 2mm służą śruby pływające. Ale ich zastosowanie nawet w takich przypadkach też czasem nie jest możliwe, gdy felgi posiadają zbyt małą średnicę otworów montażowych.
Średnica otworu centralnego
Otwór centralny felgi musi pasować do średnicy piasty samochodu. Jeśli otwór centralny jest zbyt mały, felga nie wejdzie na piastę. Jeśli natomiast jest zbyt duży, właściwe osadzenie można zapewnić za pomocą pierścieni centrujących, ale tylko w przypadkach, gdy felga posiada frezowanie umożliwiające schowanie się w nim kołnierza takich pierścieni. Takiego wyfrezowania może nie być w przypadku felg montowanych fabrycznie na pierwszy montaż lub w przypadku, gdy wybrany model felg posiada ściśle dopasowane parametry do konkretnych modeli aut.
ET (Offset, głębokość osadzenia)
Offset, czyli głębokość osadzenia, określa, jak głęboko felga wchodzi w nadkole. Niewłaściwa wartość ET może powodować problemy z miejscem na hamulce, czy elementy zawieszenia lub wystawać z nadkola. Gdy ten parametr powoduje zbyt bliskie osadzenie felgi do piasty czasem można ratować się odpowiednimi dystansami. Zwiększa to oczywiście koszt montażu z powodu konieczności kupna odpowiednich dystansów i dłuższych śrub montażowych lub wymiany szpilek.
Szerokość i średnica felgi
Felgi o nieodpowiedniej szerokości lub średnicy mogą powodować problemy z kompatybilnością opon lub dopasowaniem do nadkoli samochodu. Zbyt szeroka felga może ocierać się o nadkola lub elementy zawieszenia, a zbyt duża średnica może uniemożliwić założenie opon o odpowiednim rozmiarze.
Rodzaj gniazda na śruby
Felgi aluminiowe mogą mieć różne typy gniazd montażowych na śruby (nakrętki). Występują trzy główne typy: stożkowe, kulowe i płaskie. Zastosowanie nieodpowiednich śrub do gniazd w feldze prosi się o problemy. Tak zamontowane koło nie będzie trwale przylegać do piasty przez nieodpowiednią powierzchnię styku niszcząc jednocześnie i śruby i otwory montażowe. Dobranie śrub czy nakrętek odpowiadających tym gniazdom może być czasem utrudnione w zakresie znalezienia śrub o odpowiednim gwincie i długości.
Zastosowane hamulce
W niektórych przypadkach felgi mogą nie być kompatybilne z większymi układami hamulcowymi, jak np. tarczami o większej średnicy lub zaciskami sportowymi, co może uniemożliwić montaż felgi. Elementy układu hamulcowego mogą znajdować się zbyt blisko wewnętrznych powierzchni ramion lub wręcz o nie obcierać. Jeśli więc posiadasz w samochodzie tarcze lub zaciski o niefabrycznych rozmiarach koniecznie poinformuj nas o tym fakcie przed zakupem felg.
Zawsze należy dokładnie sprawdzić wszystkie specyfikacje techniczne pojazdu oraz felg przed zakupem, aby uniknąć problemów z montażem i zagwarantować bezpieczne użytkowanie. Nie martw się, możemy zrobić to za Ciebie. Wystarczy że podasz nam dane posiadanego samochodu w postaci modelu, rocznika, wersji silnikowej oraz istotne modyfikacje, jeśli występują w posiadanym przez Ciebie pojeździe.
Zachęcamy też do korzystania z konfiguratorów felg dostępnych na naszej stronie pod tym linkiem.