w3c

w3c

Dlaczego felgi aluminiowe są droższe od stalowych? Opisujemy wszystkie czynniki

Dlaczego felgi aluminiowe są droższe od stalowych?

Alufelgi to mocno pożądany element samochodu u tych kierowców, którym zależy na jego eleganckim wyglądzie. Efekt wizualny, który daje nawet prosty wzór felgi aluminiowej jest nieporównywalnie ciekawszy w porównaniu do tego samego pojazdu 'ubranego' w koła na felgach stalowych.

Podjęcie decyzji o wyborze modelu alufelgi, który uatrakcyjni wygląd auta nie jest aż tak dużym problemem jak fakt że cena zakupu będzie przynajmniej dwa razy wyższa niż, jeśli mielibyśmy kupić felgi stalowe. I tu nasuwa się pytanie, z czego wynika tak duża rozbieżność cenowa?

Etap projektowania alufelgi

Jak wyglądają felgi stalowe każdy wie... w skrócie wizualnie praktycznie się nie różnią. Jedynymi zauważalnym urozmaiceniem w tym względzie jest powłoka lakiernicza czarna lub srebrna. W przypadku odpowiedników odlanych ze stopów aluminium, nadanie odpowiedniego kształtu jest praktycznie ograniczone jedynie wyobraźnią projektanta. Zaprojektowanie modelu felgi aluminiowej wiąże się nie tylko z wymyśleniem mu efektownego wyglądu, ale również z koniecznością rozwiązania problemów technicznych mogących powstać na etapie produkcji.

Technologia produkcji

Felga stalowa powstaje w procesie tłoczenia blachy stalowej, gdzie po nadaniu odpowiednich kształtów spawa się ze sobą dwa elementy, bęben i część czołową. W kolejnym etapie wystarczy ją już tylko pomalować proszkowo i gotowe.

Pomijając różnice materiałowe, które są oczywistym aspektem determinującym cenę, felga aluminiowa powstaje w nieporównywalnie bardziej skomplikowanych procesach produkcyjnych. W skrócie, w pierwszej kolejności trzeba dysponować formami do odlewu przygotowanymi ściśle do każdego modelu i rozmiaru powstającej alufelgi. Do takiej formy wtłacza się ciekły stop aluminium pod odpowiednim ciśnieniem.

Bardziej specjalistyczne modele kół są również poddawane dodatkowej obróbce mającej na celu uzyskanie większej trwałości, zwiększonej sztywności czy niższej wagi. Felgi aluminiowe w zależności od wersji są pokrywane kilkoma warstwami powłok lakierniczych oraz uzyskują polerowane elementy. Nikt nie ma wątpliwości, że przed alufelgami stawia się dużo większe wymogi jakościowe.

Więcej o procesach produkcji felg ze stopów aluminium przeczytasz tu:

Opis procesu produkcyjnego

Kontrola jakości

Wiemy już, ze felgi aluminiowe powstają w dużo bardziej zaawansowanych etapach produkcji. Z tym jest również związane więcej problemów i niedociągnięć, które mogą się pojawić podczas całego procesu. W głównej mierze w odlewie moją pojawiać się pęcherzyki powietrza, które są niepożądane, gdyż osłabiają konstrukcję felgi. Nieodpowiednie wypełnienie formy przez ciekły metal wpływa też na powstawanie niepożądanych naprężeń materiałowych. Wszystko to jest wyłapywane między innymi podczas badania uzyskanego odlewu za pomocą prześwietlania promieniami rentgena. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, taki egzemplarz wraca do ponownego przetopienia.

Certyfikowanie felg aluminiowych

W przypadku felg stalowych rozmiarowo mamy nieraz tylko wybór w zakresie średnicy. A i to nie zawsze. Wszystkie pozostałe parametry montażowe są dokładnie takie jakie zostały przyjęte na etapie projektowania danego samochodu. Felgi aluminiowe produkowane są zaś z dużo większym zakresem rozmiarów. Dzięki alufelgom mamy możliwość zwiększyć średnicę felgi nierzadko o kilka rozmiarów w odniesieniu do rozwiązań fabrycznych, czy wpływać na szerokość rozstawu kół.

By zapanować nad aspektami montażowymi, w których pojazdach jakie rozmiary felg można zastosować, pojawiła się potrzeba certyfikowania każdego wariantu rozmiarowego pod konkretny model i wersję silnikową samochodu. A to wszystko oczywiście kosztuje. Najbardziej znaną jednostką certyfikującą jest niemiecki TUV. W naszym kraju takie certyfikaty wydaje PIMOT.

Prestiż

W tym punkcie dochodzimy do sedna popularności felg aluminiowych. Skoro są bardziej pożądane przez kierowców to znaczy, że posiadanie ich wiąże się z większym prestiżem. Za bardziej wyszukany wzór felgi producent oczekuje większego przychodu, nawet jeśli koszt wyprodukowania jest porównywalny z wersjami felg posiadającymi prostszą konstrukcję. Typowa zależność popytu i podaży.

Nie ma to jak efektowne felgi aluminiowe

Nikt z czytających ten artykuł nie ma cienia wątpliwości, że zabieg zakrywania felgi stalowej plastikowym kołpakiem jest tylko "maskowaniem" i w żaden sposób nie jest w stanie dorównać efektowi wizualnemu jaki osiągamy montując felgi aluminiowe. W poniższej galerii prezentujemy kilka wybranych efektownych modeli alufelg dostępnych w naszym sklepie.

Related Products

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: