Felgi stalowe vs. aluminiowe
   09/15/2016 09:34:49

Markowe felgi aluminiowe są niezastąpionym elementem w procesie metamorfozy nawet najnudniejszego samochodu z kopciuszka w księżniczkę. Alu felgi mają też wiele innych zalet, ale i tak w potocznym rozumowaniu przegrywają ze stalowymi. Zapraszamy na ostateczne rozstrzygnięcie!

Żywotność felgi

 

W obiegowej opinii felgi aluminiowe uchodzą za bardzo drogie i podatne na odkształcenia. Tymczasem ich stalowi konkurenci są jeszcze mniej odporni na trudy eksploatacji. Jednak ich proces przywracania do sprawności jest tańszy i łatwiejszy. Plastyczność materiału, z którego są wykonane obręcze aluminiowe, stanowi ich zaletę. Uderzenie w felgę spowoduje jej odkształcenie, ale nie pęknięcie. Dzięki temu koło cały czas może w pewnym zakresie spełniać swoją rolę. Nie dojdzie do nagłej utraty powietrza w oponie i w większym zakresie można zapanować nad torem jazdy.

 

Felgi aluminiowe potrafią być zdecydowanie droższe, ale kryje się za tym prawdziwa jakość, poparta m.in. licznymi badaniami wytrzymałościowymi (testy udarowe, testy wytrzymałości zmęczeniowej, symulacje obciążenia).

 

Waga "ciężka"

 

Co prawda aluminium jest materiałem lżejszym od stali, lecz proces produkcji i wymogi konstrukcyjne alu felg powodują, że wykonane są z większej ilości materiału. W gruncie czego, taka felga może mieć nieco większą wagę od stalowej felgi.

 

Do produkcji obręczy aluminiowych najwyższej klasy wykorzystuje się technologię Flow-Forming. Polega na walcowaniu wyrobu po jego odlaniu. Metoda ta pozwala na osiągnięcie zdecydowanie mniejszej wagi obręczy oraz większej trwałości konstrukcji. Najwyższą półkę najlżejszych i najmocniejszych felg stanowią wyroby powstające w procesie odkuwania. Są one jednak zdecydowanie droższe w produkcji od obręczy uzyskiwanych przez odlewanie.

 

Chłodzenie układu hamulcowego

 

           chłodzenie układu hamulcowego

 

Podstawową funkcją, jaką z założenia ma pełnić felga jest wentylacja układu hamulcowego. Pod tym względem przewaga należy do obręczy wykonanych ze stopów lekkich. Wynika to przede wszystkim z właściwości materiału, z jakiego jest wykonana. Aluminium charakteryzuje się lepszym przewodnictwem cieplnym i dzięki temu przyczynia się do efektywniejszego chłodzenia.

 

Średnica i komfort jazdy

 

Felgi stalowe montowane na pierwsze wyposażenie samochodu mają zazwyczaj najmniejszą dopuszczalną w danym przypadku średnicę. Natomiast w przypadku felg aluminiowych ze względu na efekt wizualny decydujemy się na montaż obręczy o większej średnicy. Mniejsza obręcz wiąże się ze stosowaniem wyższego profilu opony, z czym związana jest bardziej komfortowa jazda, ale również mniej pewne zachowanie pojazdu na zakrętach. Mając na uwadze fatalną jakość dróg, większa felga posiadająca niskoprofilową oponę jest w większym stopniu wystawiona na uszkodzenia. Ogumienie nie zapewnia tak dobrej ochrony, jak w przypadku opon wysokoprofilowych.

 

Felgi, a warunki zimowe

 

           wpływ zimy na felgi

 

W okresie zimowym problemem m.in. dla kół samochodowych są w głównej mierze środki, wysypywane na nawierzchnię dróg. Mogą one przyczyniać się do niszczenia powierzchni aluminiowych. Łącząc to z ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi otrzymujemy przyśpieszony proces utleniania się aluminium i degradacje powłok lakierniczych. Rynek felg aluminiowych jest na to przygotowany i oferuje modele obręczy przystosowane do eksploatacji w warunkach zimowych. Takie felgi posiadają zazwyczaj pięć powłok "antykorozyjnych". W tym miejscu istotne jest, by zaopatrywać się w felgi wyłącznie uznanych producentów, którzy gwarantują dobrze wykonany odlew i właściwie przygotowaną powierzchnię koła. Łącząc to z odpowiednią pielęgnacją, będziemy mogli z powodzeniem użytkować felgi aluminiowe przez cały rok.

 

Pielęgnacja kół

 

           mycie-alu-felgi

 

Do pielęgnacji felg aluminiowych warto przyłożyć większą wagę. Z doświadczenia każdego kierowcy wiadomo, że czyszczenie felg stalowych zazwyczaj zaczyna się i kończy na spłukaniu z nich powierzchownego brudu za pomocą myjki ciśnieniowej. Przy tej czynności nie zdejmujemy nawet plastikowego kołpaka, pod którym tego brudu zbiera się zawsze najwięcej! Tym samym nie stajemy na przeszkodzie procesom korozyjnym. Posiadając obręcze wykonane ze stopów lekkich przykładamy większą wagę do ich pielęgnacji, choćby ze względu na efekt wizualny. Najwygodniejsze w utrzymaniu czystości są felgi o klasycznym, pięcioramiennym kształcie i gładkich powierzchniach. Trochę więcej pracy czeka nas w przypadku wzorów szprychowych lub posiadających wiele zakamarków.

 

Efekt wizualny

 

           auto na felgach alumniowych

 

W przypadku felgi aluminiowej estetyka zawsze będzie grała pierwsze skrzypce. Alu felgi zmieniają oblicze każdego samochodu nadając mu wyjątkowy, niepowtarzalny styl. Żadne zestawienie felga stalowa plus kołpak nie jest w stanie tu konkurować. Rynek jest przepełniony najróżniejszymi wariantami felg chociażby dlatego, że samo aluminium jest materiałem niezwykle łatwym w obróbce i daje ogromne możliwości pod względem formowania. Możemy więc dobrać obręcz według indywidualnych upodobań i efektu jaki chcemy uzyskać. Dla uzyskania klasycznego i eleganckiego efektu najlepiej nadają się modele ze srebrnym wykończeniem. Natomiast dynamiczny i sportowy charakter pojazdu podkreślą różne wariacje kolorystyczne.

 

Montaż

 

Każda renomowana stacja obsługi dysponują zazwyczaj odpowiednią wiedzą, sprzętem i przeszkolonym personelem do właściwego montażu felg aluminiowych. Montaż obręczy aluminiowych wymaga większego zaangażowania, by nie uszkodzić ich podczas zakładania.

 

Cena felgi

 

Felgi stalowe są tańsze w zakupie, ponieważ materiał z którego są wykonane i proces produkcyjny są mniej skomplikowane. Niższa cena tych obręczy nie jest również przesądzona, gdyż zazwyczaj sprzedaż felg aluminiowych odbywa się z kompletnym zestawem montażowym. Felgi stalowe często wymagają dokupienia odpowiednich śrub/nakrętek do ich montażu. By poprawić efekt wizualny, przydają się również plastikowe kołpaki.

 

Na cenę obręczy aluminiowych w głównej mierze wpływa jakość wykonania. Te o najlepszych właściwościach potrafią kosztować nawet kilka, kilkanaście tysięcy złotych, ale zdecydowaną większość markowych produktów posiada bardzo przystępne ceny, będąc w zasięgu każdego z nas.

Przykłady tanich i trwałych alufelg w atrakcyjnych cenach:

Polecane felgi aluminiowe

Comments

Log in or register to post comments