W jaki sposób lekkie alufelgi uprzyjemniają podróżowanie autem?
Szybkie przyśpieszenie, krótka droga hamowania i płynna jazda – to sprawia, że podróżowanie jest przyjemnością dla większości kierowców. Ale jak dochodzi do tego pozytywnego doświadczenia z jazdy? Pomocne jest spojrzenie na fizykę. W tym artykule zmierzymy się z tym zagadnieniem.
W tym celu musimy cofnąć się do XVII wieku. Ponieważ Newton już rozpracował to zagadnienie: duże masy wymagają zastosowania dużej siły, aby zmienić kierunek lub prędkość. Dla kierowców to wystarczający powód, aby zainteresować się lekkimi felgami aluminiowymi.
Prawo Newtona w wersji dla kierowców: mniejsza masa, większa przyjemność z jazdy.
W 1687 Newton odkrył zasadę działania, która opisuje ruch liniowy. Uproszczona i obecnie powszechnie znana formuła to: F = m ⋅ a.
Tutaj "F" oznacza wymaganą siłę, "m" masę, natomiast "a" przyspieszenie. To, co brzmi bardzo teoretycznie, jest zauważalne w codziennych sytuacjach drogowych. Na przykład, prawdopodobnie zauważyłeś o ile wolniej przyspiesza twoje auto, gdy jest w pełni załadowane. Albo o ile dłuższa jest droga hamowania, gdy bagażnik jest pełny. Widzisz więc: ciężki pojazd jest powolny – zarówno podczas przyśpieszania, jak i hamowania.
Prawo Newtona można odnieść nie tylko dla obiektów poruszających się po linii prostej, ale także dla tzw. kół zamachowych. Na przykład w budowie pojazdów do tej kategorii należą wały napędowe, osie i koła. Moment bezwładności wskazuje, jaka siła jest potrzebna do zmiany ruchu obrotowego.
Co to oznacza w praktyce?
To proste: aby osiągnąć określoną prędkość, musisz stale przyspieszać. Masa koła zamachowego jest istotna nie tylko ze względu na swoją wagę. Również rozkład masy jest decydującym czynnikiem wpływającym na przyłożoną siłę. Koło zamachowe, którego masa jest skoncentrowana na zewnętrznym okręgu dość daleko od osi obrotu, ma duży moment bezwładności. Zmiana obrotów koła wymaga dużo wysiłku. Jeśli zbliżymy tę samą masę do osi obrotu, moment bezwładności koła maleje i łatwiej jest zmienić jego ruch obrotowy.
Jaki wpływ na komfort podróżowania ma średnica felg?
Większe koła często wyglądają bardzo szykownie i sportowo, ale mają również bezpośredni wpływ na osiągi pojazdu. Jeśli chodzi o przyczepność, szerokie koła mają swoje zalety: większa powierzchnia styku z drogą poprawia kierowanie zwiększając komfort jazdy oraz skraca drogę hamowania.
Jeśli chcesz obliczyć moment bezwładności i przyspieszenie swojego pojazdu, w internecie możesz znaleźć dedykowane kalkulatory. Znajdziesz tam również dalsze informacje na temat momentów hamowania, kół zamachowych, wałów napędowych i nie tylko. To, czy zdecydujesz się na duże czy małe felgi, zależy od Ciebie i oczywiście oprócz aspektów fizycznych jest to także kwestia gustu.
Ten artykuł opracowaliśmy na podstawie wiedzy udostępnionej przez markę Rial.
Poniżej prezentujemy kilka modeli felg aluminiowych, które charakteryzują się niską wagą